26.11.2020

Bezvodítková etiketa. Na co si dávat pozor, čemu se vyhnout a jak si nejlíp užít společný čas bez vodítka

Bezvodítková etiketa. Na co si dávat pozor, čemu se vyhnout a jak si nejlíp užít společný čas bez vodítka

Nechat pejska při venčení volně pobíhat, aby si dosyta užil pohyb a prozkoumal okolí, chce nejspíš každý majitel. Ne s každým pejskem je však taková procházka možná. A proto než svého parťáka vypustíte, ujistěte se, že máte bezvodítkovou etiketu v malíčku i v tlapce.

Opravdu spolehlivé přivolání

První a nejdůležitější pravidlo psí volnosti je dobře natrénované přivolání. Pokud si můžete při přivolávání vykřičet hlasivky a potom, co se pejsek konečně přiloudá, mu plácnete jednu přes zadek, aby si to pamatoval, budete na tomto povelu ještě muset pořádně zapracovat. Dobré přivolávání se piluje po celý psí život a má jednoduchý základ – pes by se k vám měl vracet rád.

21_1_obojek.pngNaučte svého psa, aby si vás hlídal

Odepnout psa z vodítka nesmí znamenat, že se za psem zapráší a znovu se potkáte až za hodinu u domovních dveří. Svého chlupáče byste neměli ztrácet z očí. Mnohem praktičtější ale bude, když svého pejska naučíte, že nesmí ztrácet z dohledu on vás. Jak? Buďte nepředvídatelní, měňte směr procházek i pravidelnou trasu a sem tam hoďte svému mazlíčkovi pamlsek za to, když se pohybuje ve vaší přítomnosti.

Vyzkoušet můžete třeba tyto poloměkké dobroty, které pohozené na chodníku nepřehlédnete vy ani váš pejsek: 

Nenechte ho dělat si, co chce

Zodpovědný majitel ví, že s volností pohybu nemizí pravidla. A to jak ta úplně jasná, kdy byste neměli nechat svého psa skákat po cizích lidech nebo krást svačiny z piknikových dek, ale také ta méně zřejmá a dodržovaná, jako například to, že by pes neměl očůrávat cizí záhonky nebo že bychom měli po svém miláčkovi posbírat opravdu všechny bobky.

21_2_pejsek_na_volno.pngOd ostatních psů raději odstup

„On je hodný, se všemi je kamarád,“ by neměla být propustka ke kontaktu s cizím psem. Je to pouze informace pro majitele cizího psa a mělo by zůstat na jeho zvážení, jestli by se pejsci měli seznámit. Nenechte svého přátelského psa běhat za ostatními psy – a obzvlášť ne za těmi, kteří jsou na vodítku nebo mají košík. Ne každý totiž stojí o pozornost.

Nedívejte se na psy na vodítku skrz prsty

Váš psí parťák je možná kliďas, kterého nic nerozhodí a který se věrně drží u vaší nohy, a proto vás ani nenapadne přemýšlet o tom, proč by měl být na vodítku. Jenomže co pes, to jiná situace. Buďte tolerantní a respektujte rozhodnutí ostatních.

Pokud se na bezvodítkové venčení ještě necítíte nebo si je chcete vyzkoušet s „pojistkou“, investujte do stopovačky. Toto dlouhé vodítko je určené k tomu, aby se bez zadrhnutí plazilo po zemi. V případě potřeby se dá jednoduše přišlápnout.

Získejte přehled o novinkách

Psí blog

Další články

Rychlý nákup

×