12.3.2021

Klidné soužití kočky a psa. Jak ho docílit?

Klidné soužití kočky a psa. Jak ho docílit?

Často jsou kočky a psi považováni za nepřátele a jejich soužití si spousta lidí nedovede představit. Přesto existuje mnoho domácností, kde žijí oba mazlíčci a rozhodně to tam nevypadá jako na bojišti. Při seznamování pejska a kočičky stačí dodržovat pár základních pravidel a nebudou daleko od toho, aby se z nich stali parťáci.

Ze všeho nejjednodušší je vychovat je společně od narození. Štěně a kotě si na sebe zvyknou nejrychleji a ve většině případů je ani nenapadne se považovat za nezvané hosty. Možnost pořídit si oba najednou se zřejmě naskytne jen málokdy, ale o nic složitější není ani seznamování již dospělého zvířete s kotětem nebo štěnětem. V tu chvíli ale buďte obezřetní a než si budete jisti, že si navzájem neublíží, mějte je vždy pod kontrolou. Kočce můžete ze začátku přistřihnout drápky, aby pejska nemohla zranit.

První kontakt

33_2_souziti_psu_a_kocek.pngA jak na první seznámení? Usnadnit vám ho může ohrádka. Zvířata se přes ni mohou očichat, a přesto zůstanou v bezpečí. Takto absolvujte několik setkání. Začněte s pár minutami a v případě, že jde vše hladce, intervaly prodlužujte. Když se vám bude zdát, že je na čase ohrádku odstranit, připněte si pejska pro jistotu na vodítku a nechte mazlíčky se k sobě přiblížit. Vodítko poslouží jako pojistka, aby pes kočku nezačal honit. Přimějte psa si v klidu sednout, klidně používejte odměny, a pokud vše proběhne bez povyku, jejich chování náležitě odměňujte.

V každém případě se obrňte trpělivostí a uvědomte si rozdílnost povah koček a psů. Kočka je od přírody teritoriální, a pokud nikdy nebyla vystavena jiným zvířatům, může si ze začátku své území zuby drápy střežit. Oproti tomu pes je přátelské, loajální stvoření, které ve většině situací rádo vychází s ostatními. I přesto by mu teritoriální chování kočky nemuselo být po srsti. Proto by oba měli vědět, kde mají své místo, kde se budou cítit v bezpečí.

Jedna velká smečka

33_1_souziti_psu_a_kocek.pngCílem je, aby pes přijal kočku do své smečky a kočka ho tolerovala. Nezřídka to dopadá tak, že si kočka pejska natolik podmaní, že nakonec „šéfuje“ celé domácnosti ona. Myslete často na to, abyste ani jednomu nedávali důvod k žárlivosti. Snažte se jim věnovat odděleně, každému zvlášť, když pohladíte jedno zvíře, nezapomeňte na to druhé a pak si v ideálním případě hrajte i s oběma najednou. 

A jak je to s krmením? Rozhodně by měl každý mít své misky na jídlo i na vodu. V ideálním případě dál od sebe. A na závěr ještě jedna praktická rada. Najděte vhodné místo pro kočičí toaletu. Takové, kam se pes nedostane, rádi si tam totiž chodí smlsnout na kočičích exkrementech.

Získejte přehled o novinkách

Psí blog

Další články

Rychlý nákup

×