2.2.2022

Patří pes do bytu? Ano, pokud dodržíte několik zásad

Patří pes do bytu? Ano, pokud dodržíte několik zásad

Toužíte odjakživa po psím parťákovi, ale vždy, když si nějakého chcete pořídit, narazíte na to, že nemáte dům se zahradou? V první řadě vás musíme pochválit, že takové otázky řešíte a opravdu zvažujete, jestli je vhodné si pejska pořídit. Máme pro vás dobrou zprávu, ne každý pes potřebuje zahradu. Existuje mnoho plemen, kteří budou naprosto spokojení i v bytě. Jen je potřeba dodržet několik pravidel.

Než se rozhodnete chovat psa v bytě, položte si tyto otázky:

  • Pokud bydlíte v nájemním bytě, povoluje váš pronajímatel domácí mazlíčky?
  • Je v bytě dostatek prostoru pro psa (záleží na velikosti psa)?
  • Máte dostatek času na péči o psa, který žije v bytě?

Pokud jste na všechny otázky odpověděli „ano“, přečtěte si naše rady, jak pejskovi v bytě zajistit ten nejpohodlnější život.

75_1_pes_do_bytu.pngNa velikosti (někdy) záleží

...a to hlavně v případě, když si pořizujete psa do bytu. Plemena, která jsou známá pro svůj temperament a nevyčerpatelný zdroj energie, jako jsou border kolie, němečtí ovčáci apod., nemusí být vhodná do menších prostor. Existují ale i výjimky. Například Jack Russel teriér na první pohled působí jako celkem nenáročný pejsek, zdání ale klame. V takovém malém tělíčku se dokáže nahromadit spousta energie, že v malém bytě by vám váš mazlíček mohl přerůst přes hlavu. Stejně tak větší plemena mohou mít naopak klidnou povahu a vyžadovat tím pádem méně pohybu. Doporučujeme si před výběrem pejska udělat velký průzkum. Klidně zajděte na psí louku ve městě a zeptejte se místních pejskařů na jejich mazlíčky.

Samozřejmě záleží i na vašem životním stylu. To, že bydlíte v bytě, nemusí nutně znamenat, že si nemůžete pořídit velké energické plemeno. Pokud jste vášniví sportovci nebo plánujete pejska brát co nejvíc s sebou ven, klidně si border kolii pořiďte. Jen musíte mít na paměti, že bude vyžadovat více vašeho času.

Trénink samoty

75_1_pes_do_bytu.pngDůležité také je, abyste pejska naučili být doma o samotě. To poslední, co si vaši sousedi přejí, je hlučný pes, který po celou dobu, co jste v práci, vyje nebo štěká. Stejně tak se vy jistě nechcete vracet do zdemolovaného bytu, ze kterého váš chlupáč udělal kůlničku na dříví. Abyste se těmto problémům vyvarovali, chce to trénink a pozvolné si zvykání na samotu. Klidně se v tomto ohledu obraťte na psí cvičitele. Možná vám doporučí pořídit pejskovi klec. Ne pro to, abyste ho tam zavírali za trest, ale jako místo, kde se bude cítit bezpečně a stejně tak budou v bezpečí všechny věci, které by mohl zničit.

Dostatek pohybu

V tomto článku jsme to zmiňovali už několikrát, je ale opravdu důležité pejskovi denně věnovat spoustu času a umožnit mu dostatek pohybu. Myslete na to při výběru vhodné rasy, případně místa bydlení. Několik procházek denně vám naruší váš dosavadní denní program, proto je ideální bydlet v blízkosti parků nebo psích luk, kde mohou být chlupáči na volno. Většina psů potřebuje ke spokojenému a zdravému životu prozkoumávat okolí, socializovat se s jinými pejsky a pořádně se proběhnout.

 

Získejte přehled o novinkách

Psí blog

Další články

Rychlý nákup

×