1.3.2022

Tipy a triky, jak zvládnout s pejskem návštěvu veterináře bez zbytečného strachu

Tipy a triky, jak zvládnout s pejskem návštěvu veterináře bez zbytečného strachu

Cesty k veterináři nepatří u pejsků mezi oblíbené a ve stresu z nich mohou být jak oni, tak i jejich majitelé. S trochou příprav a tréninku se ale z traumatizujících návštěv může stát rutinní záležitost, která pejska (a díky tomu i vás) nechá v klidu. Zde je několik cvičení, která vám návštěvu usnadní.

Hra na dotek

78_1_vet.pngLidská ruka by pro zvířata neměla být nic, čeho by se měla bát. Naopak by měla vědět, že je nasytí i příjemně podrbe. Bohužel, nic není ideální, a tak je spoustu pejsků, kteří mají špatnou zkušenost s lidmi a mají z dotyku strach. Takový stav vám u veterináře moc nepomůže, naopak může strach ještě posílit. Naštěstí dotek cizí ruky můžete nacvičit pomocí zábavné hry.

Postavte se poblíž svého psa a dejte před něj svou otevřenou dlaň. Počkejte, až ji prozkoumá, když k ní přičichne nebo se jí dotkne nosem, odměňte ho malým pamlskem a pochvalte. Následně dejte ruku na několik sekund za záda a celou hru opakujte. Když se pejsek k ruce přiblíží a očichá ji kdykoli ji před něj předložíte, pojmenujte povel např. ruka. Opět několikrát opakujte, aby si pejsek zvykl, že když se řekne „ruka“, pejsek má v klidu ruku očichat a ví, že mu neublíží.

Většina psů reflexivně ustupuje od blížících se rukou. Toto cvičení může vašemu psovi pomoci vytvořit si pozitivní asociaci s dotykem. Zkuste nechat veterináře, aby řekl povel „ruka“ a dotknul se vašeho psa, než zahájí vyšetření.

Oči, uši, pusa, nos

78_2_vet.pngTlapky, uši, zuby a oči jsou pejskova velice citlivá místa, která si málokdy nechají dobrovolně ošetřit. Bohužel jsou to zrovna místa, kde se často tvoří záněty nebo různá zranění. I zde lze snadno natrénovat, aby pejsek zůstal v klidu a nejančil pokaždé, když se mu zvěrolékař podívá do uší.

Pomůžou opět pamlsky. Vždy, když pejskovi sáhnete na zmíněné části těla a on zůstane v klidu, vytáhněte odměnu a slovně ho pochvalte. Ze začátku se může bránit, proto na něj netlačte a dejte mu čas. Vaším cílem je ho naučit, že pokud se nechá v klidu ošetřit, čeká ho odměna. Rozhodně ho netrestejte, když mu to nějakou dobu nepůjde, tak by si s danou manipulací naopak spojil nepříjemný zážitek a jeho reakce by se ještě zhoršily.

Zábava v čekárně

Čím déle budete v čekárně u veterináře, tím více může být pejsek nervózní. Snažte se ho zabavit a odvést jeho pozornost. Neváhejte s sebou vzít pamlsky nebo oblíbenou hračku. Taky si můžete zkrátit čas zkoušením různých povelů jen tak pro zábavu, zkrátka nenechat chlupáče, aby propadl do úzkostí a strachu z blížícího se vyšetření

Získejte přehled o novinkách

Psí blog

Další články

Rychlý nákup

×