10 PSÍCH ZVLÁŠTNOSTÍ

Na světě je podle odhadů zhruba šest set milionů psů. Z toho víc než čtyři sta padesát milionů nemá teplý pelíšek a páníčka. Každý chlupáč má však spoustu neuvěřitelných vlastností bez ohledu na to, kde a s kým žije. Přečtěte si některé z nich.

1. Štěňata se rodí nejenom slepá, ale též hluchá. Od druhého až třetího týdne otevírají psi oči, ale jejich zrak je velmi limitovaný. Až kolem třetího týdne začínají slyšet. Sluch je poslední smysl, který se u štěňat rozvíjí. V prvních dnech života se štěňátka orientují pomocí čichu, kterým hledají svou psí mámu.

2. Zvyk spát v klubíčku pochází z dob, kdy se psi ještě potulovali divočinou bez svých lidských parťáků. Pejsci si takto chrání orgány zahříváním a nejsou tolik zranitelní při útoku predátora.

3. Lidé mají otisky prstů, psi otisk čumáku. Psí čenich je unikátní a nezaměnitelný stejně jako rýhování na prstech naší ruky. Tohoto faktu se dokonce rozhodla využít jedna čínská firma pracující s umělou inteligencí. Pomocí fotografií čumáku budou moct lidé najít svého ztraceného psa v databázi nové aplikace.

4. Psi nejsou barvoslepí, ale jejich schopnost vnímat barvy je velmi omezená. Populární názor, že psi vidí pouze černou, bílou a šedou pochází nejspíš ze 30. let 20. století z pera amerického válečného veterána a milovníka psů Willa Juda. Současné vědecké výzkumy ale ukazují, že psi vidí žlutou a modrou barvu a jejich kombinace. Psí oko se však daleko lépe než to lidské dokáže zorientovat ve tmě.

5. Možná jste si všimli, že váš pes po vyvenčení zakopává či se otírá zadními packami o trávu. Mnoho lidí toto chování mylně považuje za pokus o zahrabání páchnoucího dárečku. Ve skutečnosti si však psi značkují teritorium pomocí žlázek v packách. Dávají tak ostatním psům najevo zprávu: nepleteš se, vážně jsem tu byl!

6. Psí čenich je zhruba sto tisíckrát citlivější než ten lidský. Psi dokáží vyčenichat drogy, zbraně, lidské ostatky, kůrovce a dokonce nemoci. Podle studie provedené organizací Medical Detection Dogs dokáží psi vyčmuchat pach nemoci, jehož množství odpovídá čajové lžičce cukru rozpuštěné ve dvou olympijských plaveckých bazénech.

7. Psi též doslova cítí naše emoce. Naši chlupatí parťáci dokáží ze stopového množství našeho potu rozpoznat, zda se bojíme, jsme úzkostní nebo například šťastní. Krom toho důkladně zaznamenávají výrazy naší tváře, tělesný postoj a tón hlasu. Z těchto informací si dokáží složit dobrý obrázek našeho psychického rozpoložení, a to pak ovlivní jejich vlastní náladu.

8. Psům jdou při správném tréninku také počty. Slavný trenér Ken Ramirez naučil fenku Coral spočítat až pět předmětů s devadesáti pětiprocentní pravděpodobností a až osm s devadesátiprocentní pravděpodobností. Aby toho nebylo málo, ztížil trenér Coral podmínky tím, že namixoval více předmětů, přičemž chtěl od fenky znát vždy počet jen jednoho druhu. Začít počítat můžete i se svým miláčkem. V Ramirezově tréninku totiž nešlo o žádného šlechtěného psího génia – Coral byla reaktivní voříšek z útulku.

9. Pokud je zemské pole klidné, psi se vyměšují ze severu na jich nebo z jihu na sever. Studii, jíž se zúčastnili i vědci z České zemědělské univerzity, zmiňovala v době jejího uveřejnění všechna velká média. Titulky často hlásaly, že psi zásadně kakají v severojižní ose. Realita není tak dramatická, jak vytrubují nadpisy – psi si na toaletu neberou kompas a nehledají správný směr. Jsou však velmi citliví na změny magnetického pole a svůj speciální šestý smysl dokáží využít třeba pro navigaci – a někdy také pro vyměšování.

 10. Australská studie z roku 2016 dokázala něco, co každý milovník psů dávno dobře ví: psi projevují nesobeckou laskavost. Jinými slovy dělají pro ostatní věci, z nichž sami nemají prospěch.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.