Tabulka velikostí psů

Sestavili jsme pro vás základní informace o různých psích plemenech.

Chcete-li si pořídit psa, přinášíme vám cenné informace o typických i speciálních vlastnostech psů, o průměrné kohoutkové výšce a váze různých plemen. Potřebuje váš pejsek nový obojek, vodítko nebo třeba nový obleček? Níže uvedený přehled plemen a velikostí vám pomůže lépe se zorientovat a změřit jednotlivé velikosti – obvod krku nebo trupu, délku zad, atp. Přejeme vám spoustu zábavy při objevování!

Vznešené a hrdé plemeno, ne příliš vhodné pro každého. Tito psi potřebují běhat, procházky na vodítku je neuspokojí. Velmi rádi závodí a přestože jsou závislí na rodině, jsou obvykle poměrně odměření.

Příslušníci tohoto plemene jsou odvážní, dominantní a také oddaní svým majitelům. Mají obrovskou výdrž. Určitě nejsou vhodní pro začátečníky: vyžadují důkladný trénink a pevnou ruku, jsou však schopni se učit a mohou se stát dobrými rodinnými psy.

Klidné, přátelské, sebevědomé, poněkud tvrdohlavé plemeno. Ve společnosti ostatních psů jsou baseti odvážní, silní a vyrovnaní.

Společenský pes, kterého lze snadno vycvičit a který si rád hraje s dětmi. Toto plemeno vyžaduje spoustu lásky, svobodu pohybu a dlouhé procházky. Jemnou srst je třeba denně kartáčovat.

Spolehlivý pes se zlatým srdcem, který se snadno uplatní jako pracovní a který je téměř ideálním společníkem do rodiny. Tito psi se silným charakterem jsou přátelští i k malým dětem.

Neprávem označován jako "bojové plemeno". Bulík je oddaný a přátelský k dětem, ale v důsledku nesprávné výchovy se z bulteriéra může stát nebezpečná „zbraň“. Při vhodném a správném výcviku z něj však bude veselý a milý rodinný společník.

Nejmenší psí plemeno na světě! Inteligentní pes, který se rád a ochotně učí. Požadavek tohoto plemene na pohyb lze uspokojit v bytě. Ve společnosti jiných psů se čivava často snaží zakrýt svou drobnost ostřejším chováním.

Jezevčík je nejrozšířenější a nejoblíbenější plemeno, ale má silně zakořeněný svůj lovecký původ. Tito energičtí a trochu tvrdohlaví psi se snaží své pány „zkoušet“ mazanými a zábavnými kousky.

Díky svému dobrému čichu, inteligenci a zvědavosti jsou tyto psy skvělým loveckým plemenem. Jsou vhodní i pro sportovní aktivity a rádi tráví spoustu času ve volné přírodě.

Nejen zlatý „kožich“, ale hlavně zlaté srdce dělá z retrívrů ideální plemeno pro rodiny s dětmi. Díky svému přátelskému a inteligentnímu chování jsou také dobrými loveckými psy, kteří milují vodu.

Jedno z nejstarších německých plemen, které má všechny pozitivní vlastnosti německých ovčáků s velmi příjemným osobitým charakterem a které lze snadno vycvičit pro všechny účely.

Velice vzácné plemeno! Mohutný, klidný, mírný a sebevědomý pes, který je s minimálním výcvikem vhodný také jako rodinný pes. Jeho mohutné tělo vyžaduje dostatek aktivit, aby byl vlkodav v dobré kondici a spokojen.

Tito psi se svými překrásnými huňatými ocásky a hustou srstí byli velmi módní kolem roku 1920. Pomeranian je ideální hlídací pes, který nemá slitování a štěká na všechny cizí osoby. Inteligentní pes, který se rád učí a který potřebuje spoustu lidského citu a pozornosti.

Příslušníci tohoto plemene, kteří zjevem připomínají lvi, jsou živí, oddaní, spolehliví, milují děti a nevyžadují mnoho pohybu. Díky jejich inteligenci je lze vycvičit jako pracovní psy.

Před více než 2 000 lety si toto plemeno, které je živé, spokojené, hravé a temperamentní, chovaly převážně dámy. Tyto psy se při správné a pravidelné péči dožívají vysokého věku.

Věrná a jemná duše, která chce být neustále zaneprázdněna. Díky své inteligenci lze toto plemeno dobře vycvičit na lov. Bez možnosti pohybu na čerstvém vzduchu a volnosti budou však tito psi nešťastní.

Veselá povaha, mírný temperament, nekonfliktní, oddaný a poslušný – tyto vlastnosti nejlépe vystihují novofundlanské plemeno. K lidem i zvířatům jsou tyto psy přátelští, rádi a dobře plavou, díky své husté srsti působí poměrně mohutně.

Pes roku 1994! Typický teriér, kterého lze relativně snadno vychovat. Skotský teriér je v podstatě lovecký pes, který je ovšem ideálním rodinným psem vhodným do bytu. Citlivý, živý a velmi inteligentní.

Tento pes se zdá být odtažen a sebevědomý, ve skutečnosti má milou a hravou povahu. Nevyžaduje, pomineme-li srst, velkou péči a pozornost a je velmi přátelský k dětem.

Pes se silným charakterem, jehož špatný výcvik za nevhodných podmínek může změnit na útočného psa. Správným výcvikem lze z tohoto plemene učinit příjemného společníka.

Závodní pes, který vyžaduje spoustu pohybu. Velice oddaný, citlivý a zároveň srdečný, přátelský k dětem a temperamentní, vhodný jako rodinný pes.

Nejmenší plemeno teriéra, se všemi charakteristickými vlastnostmi teriérů jako je sebevědomí, inteligence, nadšení pro všechno nové a veselá povaha. Je nerad, když se s ním zachází jako s pokojovým pejskem.

Největší, ale bezkonfliktní teriér. Toto plemeno může zastávat nejen funkci pracovního psa, ale zároveň může být skvělým rodinným společníkem. Teriéři potřebují hodně pohybu a péče o jejich srst je náročná, ale spokojený erdel je pes, který si vás získá.

Barzojové byli kdysi používáni k odhánění vlků! Velmi elegantní plemeno, jehož příslušníci ztrácejí všechny své zábrany, jakmile je jim umožněno běžet dlouhé tratě tak rychle, jak to mají rádi. Při dostatku kvalitního pohybu se hodí také do rodiny.

Toto plemeno má pověst spíše psa - průzkumníka. Svou povahou má beagle tendenci být dobrým lovcem, ale díky svým dobrým vlastnostem a inteligenci může být také příjemným společníkem do rodiny.

Tohoto typického pomocníka pastýřů stále častěji nacházíme v domácnostech díky jeho pohotovosti, důvěřivé povaze a nadšení pro všechno nové. Není také raritou tyto psy vidět jako hvězdy cirkusu.

Typický klidný a ohleduplný pracovní pes, nevhodný pro nezkušené chovatele, protože musí být řádně veden a pečlivě krmen. Kromě působivého vzhledu je typickým rysem bernardýnů jejich statečnost a odvaha.

Typický teriér, ne polštářový pejsek nebo hračka. Je inteligentní, živý, sebevědomý, nebojácný a vhodný k dětem. Lze ho cvičit k lovu. Při nesprávné výchově může být ale zlobivý.

Toto plemeno se od ostatních liší především svými královskými způsoby chování a obvykle preferuje pouze jednoho pána nebo paničku. Tyto psy jsou vyrovnané a nebojácné a jsou proto dobrými hlídacími psy.

Pozor, nezaměňovat s Lassie. Kolie jsou inteligentní a pohotové plemeno, které se rádo učí všemu novému. Dobře se hodí do rodiny a potřebují spoustu citu a pozornosti.

Elegantní a chytrý pes, který bývá často degradován pouze k předvádění díky svému nádhernému a nezvyklému vzhledu. Toto plemeno lze velmi dobře vycvičit a má všechny vlastnosti dobrého pracovního psa.

Nejrozšířenější velké německé plemeno. I přes svůj vesměs podobný zjev představují tyto psy množství různých psích povah. V ideálním případě se jedná o velmi inteligentního, spolehlivého a odvážného společníka, který je velmi vhodný také jako pracovní pes.

Klasické plemeno, které shrnuje všechny atraktivní znaky teriérů. Foxteriéra lze vycvičit k lovu a je také vtipným a veselým společníkem do rodiny. Vždy je však nutný důkladný výcvik a důslednost.

Typický závodní pes s nejvyšší úrovní výkonnosti v této oblasti. Pokud je uspokojena jeho ohromná potřeba běhu a pohybu, může se is minimálním výcvikem stát spokojeným a oddaným společníkem do rodiny.

Neuvěřitelně mírný a kultivovaný pes. Toto plemeno lze snadno vycvičit díky jeho inteligentní povaze, nesnese však drsný tón hlasu nebo tvrdé zacházení. Spokojený společník, který rád běhá a kterého také lze vycvičit jako loveckého psa.

Inteligentní pes, který se vyznačuje dobrosrdečností. Typický pracovní pes, který je používán pro lov, stopování, záchranné akce a jako slepecký pes a je také vhodným společníkem do rodiny. Labradorští retrívři milují vodu.

Přátelské a velmi sebevědomé plemeno, překvapivě ostražité a nedůvěřivé k cizím lidem. Jejich bujná srst vyžaduje spoustu péče a pozornosti. Aby se nestaly „mrzutými a nepříjemnými“, potřebují Lhasa Apso hodně péče.

Nejmohutnější psí plemeno. Ideální je, když je jejich váha průměrná a nedosahuje nejvyšších možných hodnot! Mastif je dobrosrdečný a oddaný rodině, na cizí osoby působí zastrašujícím dojmem jen díky svým obrovským rozměrům.

Kromě toho, že je skvělým mysliveckým psem, je velký münsterlandský ohař také dobrým domácím společníkem, má-li dostatek volnosti a pohybu. Toto plemeno je v zásadě ke všem přátelské, v případě potřeby je ale také skvělým hlídacím psem.

Starodávná čínská rasa, která v císařských palácích sloužila jako náhrada za lvy! Pekingský palácový pejsek je hrdý, královský a velmi ostražitý a miluje malé děti. Není hýčkaný nebo hýčkaný, ale vyžaduje spoustu péče a pozornosti.

Tato menší verze kolie je velmi oddaným rodinným psem, který je živý a inteligentní a potřebuje hodně pohybu. Přestože má relativně dlouhou srst, je péče a údržba o toto plemeno jednoduchá.

Přátelský pes, který by neměl být vychováván osamoceně. Nejedná se o hlídacího psa, vůči lidem není agresivní. Husky, původně saňový pes, miluje aktivitu a pohyb.

Ve skutečnosti se jedná o bílého kernteriéra, který má stejné vlastnosti, a který je ovšem nesprávně považován za pokojového psa. Westíci byli nějakou dobu velmi módní, toto období ale naštěstí docela dobře ustáli.

Vlčí špic je především loajální, oddaný rodině a vůči cizím lidem velmi nedůvěřivý. Hlídací pes, kterého nelze „uplatit“ a který velmi rád štěká, což může být nepříjemné.

Nejmenší plemeno pomeraniánů, ne však hračka. Oddaně hlídá dům i svého majitele. Rád štěká, což může být dost nepříjemné. Miluje procházky, rád běhá a nevyžaduje příliš prostoru.