6 KROKŮ CO DĚLAT, KDYŽ NALEZNETE PSA

Ztráta pejska je jednou z největších nočních můr každého páníčka. Představa, že nevíte, co se s ním děje, kde je, a jestli se nedostal do špatných rukou, je opravdu trýznivá. Co dělat v případech, kdy se vám zaběhne pejsek, najdete na blogu. Dnes si to vezmeme z opačné strany. Víte, jak nejlépe postupovat, když najdete cizího psa?

KROK 1: BUĎTE OPATRNÍ

Pokud zahlédnete psa, který vypadá, že hledá svého páníčka, první, co budete chtít udělat, je ho odchytit. Nebuďte hned tak hr. Pokud mu nehrozí bezprostřední nebezpečí, např. neběhá po silnici, chvíli ho pozorujte. Mnoho pejsků je v těchto situacích ve stresu, a pokud byste k němu ihned běželi, mohl by se leknout a utéct, případně projevit známky agrese. Nejdříve na něj v klidu promluvte, sledujte jeho reakci. V lepším případě se vás nebude bát a vy tak budete mít šanci ho odchytit. V horším případě bude utíkat dál.

KROK 2: UJISTĚTE SE, ŽE JE PES V BEZPEČÍ

Ve chvíli, kdy jste byli úspěšní, a pejska odchytili, mu zajistěte bezpečí. Připněte ho na vodítko, případně ho vezměte k sobě domů, zkrátka udělejte opatření, která zamezí dalšímu útěku.

Pokud pejska přivedete domů a sami vlastníte chlupáče, raději je neseznamujte. Nevíte, co je nalezenec zač, jaký má vztah k jiným zvířatům a zdali nemá nějaké nemoci či parazity.

Zvažte další možnosti péče jako je jídlo a pití. Opatřete mu misku s vodou. Co se týče jídla, tam buďte opatrní, nevíte, zdali pejsek netrpí případnými potravinovými alergiemi. Už tak je nalezenec ve stresu, natož aby se ještě měl potýkat se zažívacími problémy.

KROK 3: ZKONTROLUJTE IDENTIFIKACI

Nyní, když je chlupáč v bezpečí, máte dostatek času na jeho identifikaci. Zkontrolujte, jestli má známku s kontaktem na majitele. V případě, že ano, máte z poloviny vyhráno a cesta zpátky domů by neměla být složitá. Může se ale stát, že pejsek na sobě nemá žádnou viditelnou identifikaci. V tu chvíli máte dvě možnosti - vzít pejska k veterináři nebo na městskou policii, aby zjistili, zdali má mikročip a jaké je jeho číslo.

KROK 4: ROZHOĎTE SÍTĚ

V mezičase doporučujeme pejska nafotit a využít sílu sociálních sítí. Ať už jste ho našli ve městě či na vesnici, mnoho míst má dnes své tamní Facebook stránky. Není nic jednoduššího než vyvěsit informace o nalezenci právě tam. Existuje pravděpodobnost, že někdo pejska pozná a oznámí nález majiteli. Také můžete využít službu Psího detektiva. Během několika vteřin vyplníte základní informace o pejskovi a detektiv je rozešle a vyvěsí na příslušná místa za vás.

Našli jste pejska v místě, kde jsou obchody či restaurace? Poptejte se tam, zdali někdo pejska nehledal a zanechte na sebe kontakt.

KROK 5: ČÍSLO MIKROČIPU

Nyní nastane chvíle pravdy. U veterináře či na městské policii vám sice sdělí číslo čipu, ale může se stát, že nebude zapsán v žádném registru. S mikročipy se totiž rozmohl takový nešvar. Zvěrolékař pejskovi sice aplikuje mikročip pod kůži, často je ale jeho registrace na vás, případně ho zaregistruje jen do jednoho registru zvířat. Ano, naneštěstí, systém je nejednotný a registrů mikročipů existuje hned několik. Při nálezu pejska získáte číslo čipu, zadáte ho do registru a je možné, že vám žádný kontakt na majitele nenajde. Proto ho zkuste zadat do co nejvíce registrů, např.: 

         ◦        http://www.narodniregistr.cz/ 

         ◦        http://www.identifikace.cz/ 

         ◦        http://www.cipy.cz/registr.html

         ◦        http://www.backhome.cz/ 

         ◦        https://www.evidencepsu.cz/

         ◦        https://www.registrmikrocipu.cz/

         ◦        https://www.help4pet.cz

         ◦        https://narodniregistrpsu.cz/ 

         ◦        http://www.iftaregistr.cz/ 

Jednou z variant je, že se vám v registru zobrazí pouze kontakt na chovnou stanici, ze které pejsek, pokud je s papíry, pochází. V tom případě by vám daná stanice měla poskytnout kontakt na majitele nalezence.

V horším případě, kdy pejsek nemá mikročip ani identifikační tetování v uchu, je na vás, jak dál postupovat. Jestli pejska necháte na několik dní u sebe a budete dál pátrat, případně ho prostřednictvím městské policie umístíte do psího útulku.

KROK 6: DO SPRÁVNÝCH RUKOU

Je možné, že na základě vyvěšených fotek na sociálních sítích se vám ozve majitel. Budete mít jistě radost, že se chlupáč dostane zpět ke své rodině, buďte ale opatrní. V dnešní době množíren je možné, že se informace o nalezeném pejskovi dostane k množiteli, chlupáč se mu zalíbí a bude se vydávat za jeho majitele. Nejdříve se tedy ujistěte, že člověk, který vás kontaktoval, je opravdu páníček. Nejlépe tak, že vám ukáže očkovací průkaz, kde je číslo čipu, případně vám zašle fotky s pejskem.

Podívejte se taky na video podcastu Smečka, který se tématu věnuje více do hloubky:


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.