6 MÝTŮ O PSÍM SVĚTĚ, KTERÝM BYSTE MĚLI PŘESTAT VĚŘIT

Starého psa novým kouskům nenaučíš. Tak to je jeden z častých mýtů o psech. Pravdou ale je, že i psí seniory naučíte nové povely. Jen to chce mnohem větší dávku trpělivosti. Mysleli jste si, že pejsci vidí černobíle? Zase omyl! Jak to tedy se všemi obecně známými tvrzeními je? V dnešním článku se vám pokusíme vymluvit několik mýtů o psím světě a rozumně je vysvětlit. Tak jdeme na to.

1. PSI VIDÍ ČERNOBÍLE

Jeden z nejčastějších mýtů se podařilo vyvrátit několika vědeckými pokusy. Nedá se říct, že by psi viděli stejně barevně jako člověk. Rozeznávají omezené spektrum barev a spíše vidí jako lidé, kteří jsou barvoslepí. Naproti tomu ale mnohem lépe rozeznávají obrysy.

2. STARÉHO PSA NOVÝM KOUSKŮM NENAUČÍŠ

Jak jsme už zmínili, tento mýtus je vedle jak ta jedle. Pokud budete překypovat trpělivostí i láskou ke svému psímu seniorovi, odmění vás osvojením nového povelu. Psi jsou velice přizpůsobiví a stejně jako člověk se učí po celý život. Jen s přibývajícím věkem to jde hůř a hůř. Je také důležité vzít v potaz, že starší pejsek nemá už tolik energie, může hůře vidět a obtížněji se pohybovat, proto po něm nemůžeme chtít žádné namáhavé psí kusy.

3. SUCHÝ ČENICH JE ZNÁMKOU NEMOCI

Kdo z vás toto tvrzení už někdy slyšel? Řídili jste se podle něj? Pokud má váš pejsek suchý nebo teplý čumáček není to důvod k obavám. Tento mýtus pravděpodobně vznikl v období, kdy byla mezi pejsky rozšířená nemoc psinka. Projevuje se totiž zhrubnutím čumáku a polštářků tlapek. Kvůli tomu se tehdy věřilo, že když má pes studený a vlhký čumák, je zdravý. V dnešní době se psinka díky očkování tolik nevyskytuje, mýtus o čumáku se ale traduje dál. Zpozornět byste měli až v případě, že je čumák vysušený dlouhodobě. V tomto případě by už mohl značit nějaké zdravotní problémy.

4. JEDEN ROK ŽIVOTA PSA JE JAKO SEDM LIDSKÝCH LET

Tento přepočet vznikl pro lepší představu o psím věku. Rozhodně to ale nemůžeme brát doslova. Psi stárnou v různých obdobích svého života jinak. Zatímco v prvních dvou letech dospívají velmi rychle, v pozdějších letech se stárnutí zpomaluje. Pro lepší představu - v prvním roce a půl můžeme přirovnat pejska k 15letému teenagerovi. Ve dvou letech už je z něj dospělák. Také velice záleží na rase a velikosti psa.

5. PES, KTERÝ DOSTÁVÁ JEN SYROVÉ MASO, BÝVÁ AGRESIVNÍ

V poslední době se stává čím dál víc populární tzv. BARF neboli krmení psa syrovou stravou. S tím je také spojený další mýtus, a to, že psi, krmeni tímto způsobem, jsou agresivní. Můžete být v klidu, neexistuje žádná spojitost mezi syrovým masem a agresí. Pravdou je, že někteří psi si brání svou misku, nesouvisí to ale se syrovým masem. Bránit si můžou i misku s mrkví, pokud jim chutná. Je ale dobré tento majetnický sklon k misce eliminovat a pejska již od malička učit tomu, že není důvod se o ni prát.

6. BLECHY PSÍ NA ČLOVĚKA NEJDOU

Ale jdou! Na této slavné filmové hlášce není zrnko pravdy. Psí blechy si vás s chutí vyberou za svého hostitele a doslova vám budou pít krev. 


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.