7 OTÁZEK, KTERÉ BYSTE SI MĚLI ZODPOVĚDĚT PŘED POŘÍZENÍM PEJSKA

Toužíte po malém psím klubíčku, které vám zlepší i ten nejhorší den? Chápeme, že v takové chvíli vidíte pouze samá pozitiva, ale neměli byste zapomínat, že péče o pejska není jednoduchá, a občas vyžaduje více času a energie, než jsme schopni nabídnout.

Pořídit si pejska je velký krok, který ovlivní váš život na následujících deset až patnáct let. I proto není dobré, abyste jednali spontánně a bezmyšlenkovitě. Naopak si před pořízením pejska v klidu projděte všechna pro i proti. Věřte, že zodpovědný přístup je v tomto ohledu to nejlepší, co pro sebe, a potažmo pro pejska, můžete udělat. S rozhodováním vám pomůže i následujících sedm otázek, které si upřímně zodpovězte.

1. JAKÉ JSOU VAŠE PLÁNY DO BUDOUCNA?

Možná jste si sami všimli, že během doby koronavirové se ve vašem sousedství objevilo několik malých štěňátek. Není divu, mnoho lidí začalo pracovat z domova a hledalo věrného parťáka, který jim home office zpříjemní. Bohužel, někteří již nedomysleli, že až pandemie odezní, vrátí se nejen zpátky do kanceláře, ale také ke svým volnočasovým aktivitám a koníčkům.

A tak v současné chvíli najdeme mnoho pejsků, kteří jsou zavření za čtyřmi stěnami bytu a dennodenně naříkají po páníčkovi. Buďte v tomto ohledu chytřejší, a především zodpovědnější, a pořiďte si pejska pouze v případě, že na něho v dlouhodobém horizontu budete mít čas. Promyslete, zda nemáte zahraniční kariérní ambice, a stejně tak si ujasněte, jestli ve volných chvílích chcete být psím rodičem na plný úvazek.

2. KOLIK ČASU MŮŽETE PEJSKOVI VĚNOVAT?

S předchozím bodem se pojí také otázka na vaše časové možnosti. Pokud pracujete od nevidím do nevidím, pak není rozumné, abyste si pořizovali pejska. To samé platí pro lidi, kteří neustále cestují a doma se sotva ohřejí. Myslete na to, že péče o psa se neskládá pouze z krmení, venčení a pomazlení.

Naopak, u větších plemen je skoro povinností, abyste navštěvovali cvičák nebo psí školku, dlouhosrsté rasy zase vyžadují pravidelnou návštěvu psího salónu. A samozřejmě se můžou naskytnout i neplánované události, jako je třeba návštěva veterináře, které výrazně naruší váš časový harmonogram.

3. A CO VÁŠ DOMOV?

Vypiplali jste si dům do posledního designového detailu? Pak se připravte na to, že malé štěňátko nezajímá, že vaše sedačka stála celou výplatu. Naopak, skoro to vypadá, že štěňata mají šestý smysl na rozkousávání věcí, které na sobě měly tučnou cenovku. Nejde ale jenom o vybavení. Pokud například žijete v malém bytě, rozhodně byste měli upustit od pořízení vlčáka nebo border kolie, kteří by v takto stísněných podmínkách doopravdy trpěli.

V případě, že žijete v podnájmu, nezapomeňte svého domácího požádat o povolení k pořízení pejska. Věřte, nebo ne, existuje mnoho majitelů bytů, kteří si nepřejí, aby nájemníci měli domácího mazlíčka.

4. SOUHLASÍ I OSTATNÍ ČLENOVÉ RODINY?

Poslední věc, kterou chcete řešit, je každodenní boj o to, kdo je na řadě s venčením pejska. I proto se doopravdy ujistěte, že ostatní členové rodiny jsou na čtyřnohého kamaráda připravení a bez problému se o něj postarají ve chvíli, kdy nebudete mít čas. Stejně tak není od věci, když si před pořízením pejska ujasníte, kdo vám ho pohlídá, když vyrazíte na dovolenou. Zkuste poprosit třeba své rodiče nebo blízké přátele, u kterých máte jistotu, že vám pejska budou opečovávat a plnohodnotně zastoupí vaši roli.

5. VYBRALI JSTE VHODNOU RASU?

Ruku na srdce, člověk má občas tendenci vybírat pejsky podle vzhledu. Pokud ale chcete skutečného čtyřnohého parťáka, pak byste se měli řídit povahovými rysy. Jste sportovec, který chce sportovat i se svým pejskem? Pak vám logicky nemůže dělat společnost francouzský buldoček. Naopak pohodáři, kteří rádi tráví čas u seriálů, by si neměli pořizovat rhodéského ridgebacka. Zkuste si v klidu projít jednotlivá plemena psů a sepsat si na papírek rasy, které se hodí k vašemu životnímu stylu.

6. MŮŽETE SI PEJSKA DOVOLIT?

Možná vás překvapí, že pořizovací cena štěňátka je zanedbatelnou částkou v porovnání s tím, co všechno budete následující roky platit. Kromě stravy, hraček, tréninků nebo návštěv psího salónu počítejte také s neočekávanými výdaji u veterináře, které se mnohdy můžou vyšplhat k astronomickým částkám. I když nechceme malovat čerta na zeď, měli byste si před pořízením pejska ujasnit, zda dokážete případné léčebné výdaje hradit.

7. MÁTE DOSTATEK TRPĚLIVOSTI?

Obzvláště malinká štěňátka vyžadují přemíru trpělivosti a pochopení. Ze dne na den je nenaučíte, aby čůrala na zahradě nebo nekousala pantofle, a proto je důležité, abyste se v podobných situacích obrnili trpělivostí. Nutno dodat, že lehké začátky nejsou ani s dospělými psy, kteří už mají naučené vzorce chování. Ne nadarmo se říká, že starého psa novým kouskům nenaučíte.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.