A TOTO JSTE O SVÉM PSOVI VĚDĚLI? ANEB PSÍ ČICH POD DROBNOHLEDEM

Psí čich je zajímavý úkaz. Věděli jste, že oproti tomu lidskému je deseti až sto tisíci násobně silnější? Proto jsou naši čtyřnozí kamarádi často využíváni při důležitých úkolech, při kterých díky svému citlivému čumáčku mohou dokonce i zachránit život. Využívají se například jako vojenští psi, kteří dokážou vyčmuchat přítomnost bomb, ale taky jako asistenční psi, kteří dokážou upozornit svého páníčka trpící epilepsií na blížící se záchvat nebo diabetika, když jeho hladina cukru v krvi klesne příliš nízko.

PSÍ SEZNAMKA

I když se denně sprchujeme, voníme parfémy i antiperspiranty, naši typickou vůni před psem neukryjeme. Stejně tak pes po čichu získá mnoho informací o druhém psovi. Proto se často „zdraví“ očicháváním zadečků. Údajně tak mohou poznat, co jedli nebo jak jsou staří. Na to navazuje i jeden z důvodů, proč chlupáči často značkují své okolí. Sdílejí tak informace o sobě a navzájem tak komunikují. Zkrátka i psi mají svůj Facebook.

PSI CÍTÍ LIDSKÉ EMOCE I NEMOCI

Asi pro vás nebude žádným překvapením, že psi dokáží dokonale vyčmuchat váš oběd. Klidně i na sto honů daleko. Cítí ale mnohem víc než jen jídlo, jiné zvíře nebo třeba leklou rybu. Cítí i vaše emoce. Pokud máte strach nebo jste smutní, chlupáč to pozná díky vaší hladině adrenalinu. To, že se bojíte, také pozná ze zvýšené frekvence srdečního tepu i produkce potu - na ten ho jeho citlivý čumák upozorní okamžitě. Proto jsou často využíváni jako asistenční psi, kteří dokáží dopředu vycítit začínající záchvat úzkosti. Údajně taky podle příznaků, které lidské oko ani čich nezachytí, poznají vážné nemoci, jako je rakovina. A jistě vám ani neuniklo to, že dokáží vyčuchat i přítomnost koronaviru.

CITLIVOST ČUMÁČKŮ SE LIŠÍ

Psi mají v čumáčku ukryto miliony čichových receptorů – čísla se ale liší a nezáleží ani tak na velikosti psa, jak by si mnozí mohli myslet. Například jezevčíci mají přibližně 125 milionů čichových receptorů, zato Bloodhoundi se pyšní více než dvojnásobným množstvím, a proto jsou nejčastěji využíváni k loveckému stopování. Němečtí ovčáci, kteří jsou oblíbeni u policie, mají cca 225 milionů čichových receptorů. Pro srovnání, lidský čich jich obsahuje pouze pět milionů.

PSÍ ČICH JAKO INTELIGENTNÍ STROJ

Psi mají silnější čich než lidé, protože jsou jejich čumáčky strukturovány odlišně. Jejich dýchací ústrojí také funguje jinak. Například každá z nozder psa obsahuje samostatné otvory pro dýchání dovnitř a ven a také fungují nezávisle. To znamená, že mohou zachytit řadu pachů, které vycházejí z různých směrů.

Až vás zase bude váš pejsek očichávat nebo se bude zdravit se svým psím kamarádem, představte si, jaké množství informací získává. Škoda jen, že nám to nemůže říct.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.