AŤ JE PSÍ DUŠI DOBŘE ANEB I PEJSEK MŮŽE POTŘEBOVAT TERAPEUTA

Žijeme v době, kdy návštěva psychologa nebo psychoterapeuta je běžnou součástí života mnohých z nás. Bolavá duše může tížit nejen lidi, ale také domácí mazlíčky. V takovou chvíli můžete na pomoc povolat psího terapeuta, který má v kapse „klíč“ k psí duši, a pomůže rozluštit příčinu psychického problému.

BEZ LEHÁTKA I KAPESNÍČKŮ

Pohodlná matrace připravená pro psího pacienta, balíček papírových kapesníčků a přesýpací hodiny na stole terapeuta. Ne, takhle návštěva psího terapeuta rozhodně nevypadá. Ve skutečnosti se práce psího terapeuta velmi liší od náplně práce psychoterapeuta, kterého navštěvujete vy nebo vaše kamarádka či příbuzná. Psí terapeut nejčastěji přijede přímo k vám domů, vyslechne si, co pejska trápí, a samozřejmě se seznámí se čtyřnohým pacientem. Hlavním cílem psího terapeuta je rozluštit příčinu nevhodného psího chování, případně pejskovi pomoci od separační úzkosti a dalších psychických problémů. Bohužel, zvířata neumí mluvit, a tak se připravte na to, že roli mluvčího převezmete vy. Pravděpodobně se psí terapeut bude vyptávat nejen na pejskovu minulost a chování v určitých situacích, ale také na vaše výchovné metody nebo reakci ve vypjatých situacích. Díky hloubkovému rozhovoru terapeut pochopí, co se odehrává v psí duši a poradí, jak pejskovi pomoc. 

KDY VYHLEDAT TERAPEUTA?

Časopis Time uvádí, že duševními poruchami trpí „pouze“ 10 % psů na světě. Pravdou ale zůstává, že pomoc psího terapeuta nevyhledávají jenom páníčci, kteří u svého pejska zaznamenali úzkost nebo depresi. O pomoc žádají také lidé, kteří si neví rady s problémovým chováním pejska nebo vnímají, že pejsek má problém s jedním konkrétním úkonem, například s chozením na vodítku či pronásledováním cyklistů nebo aut. Stejně tak si terapeuta zaslouží také pejsci, kteří bojují se separační úzkostí, nebo v minulosti zažili týrání či jiné hrubé zacházení. Dobrou zprávou je, že zkušený psí terapeut dokáže poměrně rychle rozpoznat, co pejska trápí, a se stejnou rychlostí vám poradí, jak mazlíčkovi pomoci. Standardně vás psí terapeut navštíví pouze jednou či dvakrát. V případě velkých a přetrvávajících obtíží se délka terapie prodlouží. 

PÁNÍČEK TERAPEUTEM

Možná s oslovením terapeuta váháte, možná k vám terapeut dorazí až za dva měsíce. Do té doby ale nemusíte sedět se založenýma rukama. Naopak, není nic jednoduššího, než na chvilku opustit roli páníčka, a podívat se na problém vašeho pejska z neutrální pozice. Vžijte se do psa a zkuste mu skutečně naslouchat. Třeba pochopíte, proč se v dané situaci chová tak, jak se chová. Nebo vám naopak dojde, že v určitých momentech na něj přenášíte vlastní strach a stres. Častokrát se také stává, že pejska trápí naše „odpojení“. Cítí se sám, protože mu nevěnujeme dostatek pozornosti, a raději koukáme na display mobilních zařízení. V takové chvíli nezbývá nic jiného, než pejskovi dokázat, že vám na něm záleží a že s ním chcete trávit čas. A pokud jste problému na kloub nepřišli, nezoufejte. Jde pouze o jasné znamení toho, že váš pejsek potřebuje skutečného psího terapeuta.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.