BEZVODÍTKOVÁ ETIKETA

Nechat pejska při venčení volně pobíhat, aby si dosyta užil pohyb a prozkoumal okolí, chce nejspíš každý majitel. Ne s každým pejskem je však taková procházka možná. A proto než svého parťáka vypustíte, ujistěte se, že máte bezvodítkovou etiketu v malíčku i v tlapce.

OPRAVDU SPOLEHLIVÉ PŘIVOLÁNÍ

První a nejdůležitější pravidlo psí volnosti je dobře natrénované přivolání. Pokud si můžete při přivolávání vykřičet hlasivky a potom, co se pejsek konečně přiloudá, mu plácnete jednu přes zadek, aby si to pamatoval, budete na tomto povelu ještě muset pořádně zapracovat. Dobré přivolávání se piluje po celý psí život a má jednoduchý základ – pes by se k vám měl vracet rád.

NAUČTE SVÉHO PSA, ABY SI VÁS HLÍDAL

Odepnout psa z vodítka nesmí znamenat, že se za psem zapráší a znovu se potkáte až za hodinu u domovních dveří. Svého chlupáče byste neměli ztrácet z očí. Mnohem praktičtější ale bude, když svého pejska naučíte, že nesmí ztrácet z dohledu on vás. Jak? Buďte nepředvídatelní, měňte směr procházek i pravidelnou trasu a sem tam hoďte svému mazlíčkovi pamlsek za to, když se pohybuje ve vaší přítomnosti.

Vyzkoušet můžete třeba tyto poloměkké dobroty, které pohozené na chodníku nepřehlédnete vy ani váš pejsek: 

NENECHTE HO DĚLAT SI, CO CHCE

Zodpovědný majitel ví, že s volností pohybu nemizí pravidla. A to jak ta úplně jasná, kdy byste neměli nechat svého psa skákat po cizích lidech nebo krást svačiny z piknikových dek, ale také ta méně zřejmá a dodržovaná, jako například to, že by pes neměl očůrávat cizí záhonky nebo že bychom měli po svém miláčkovi posbírat opravdu všechny bobky.

OD OSTATNÍCH PSŮ RADĚJI ODSTUP

„On je hodný, se všemi je kamarád,“ by neměla být propustka ke kontaktu s cizím psem. Je to pouze informace pro majitele cizího psa a mělo by zůstat na jeho zvážení, jestli by se pejsci měli seznámit. Nenechte svého přátelského psa běhat za ostatními psy – a obzvlášť ne za těmi, kteří jsou na vodítku nebo mají košík. Ne každý totiž stojí o pozornost.

NEDÍVEJTE SE NA PSY NA VODÍTKU SKRZ PRSTY

Váš psí parťák je možná kliďas, kterého nic nerozhodí a který se věrně drží u vaší nohy, a proto vás ani nenapadne přemýšlet o tom, proč by měl být na vodítku. Jenomže co pes, to jiná situace. Buďte tolerantní a respektujte rozhodnutí ostatních.

Pokud se na bezvodítkové venčení ještě necítíte nebo si je chcete vyzkoušet s „pojistkou“, investujte do stopovačky. Toto dlouhé vodítko je určené k tomu, aby se bez zadrhnutí plazilo po zemi. V případě potřeby se dá jednoduše přišlápnout.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.