CANISTERAPIE ANEB PSI JAKO LÉČITELÉ LIDSKÝCH DUŠÍ

V průběhu tisíců let si pes a člověk vytvořili speciální pouto. Díky domestikaci se naučili přizpůsobovat se našemu životnímu stylu, a tak získali i jiné životní poslání než být „jen“ našimi domácími mazlíčky. Svou oddaností a bezmeznou láskou usnadňují životy lidem se zdravotním postižením a věřte nebo ne, umí i léčit.

Psi se k léčebným účelům používají již mnoho let. My se dnes zaměříme spíše na duševní stránku a na to, jak moc pejsci dokáží zlepšit náš psychický stav. Ať už se jedná o deprese, úzkosti nebo pocity samoty, psi zkrátka ví, jak zahojit lidskou duši. Dokazuje to i rozsáhlý výzkum, podle kterého může mít přítomnost psa vliv na snížení hladiny stresu.

Možná jste si toho všimli sami a nemusel to dokazovat žádný vědecký výzkum. Už jen když pejska hladíte, se vám snižuje srdeční frekvence i krevní tlak. Chlupáči nás lidi umí hodit do pohody, a tak jsou často využíváni jako emocionální podpora. Navštěvují domovy důchodců, hospice, školy a v USA dokonce i soudní síně. No, jen si představte ten klid na zemi, kdyby každý ve vypjaté situaci hladil psa.

Lidé s psychickými problémy pejsky často využívají jako prostředníky pro komunikaci, kterou by sami nezvládli. Když ho mají po svém boku, jsou uvolněnější a daří se jim lépe vyjadřovat své pocity.

VHODNÉ RASY

Nejčastěji se používají stejné rasy, které pracují jako vodicí psi. Na canisterapii tedy často narazíte na labradory nebo zlaté retrívry. Dle odborníků jsou tito psi vybíráni, protože jsou společenští, dostatečně vnímaví a snadno vycvičitelní, a to i díky tomu, že jsou hodně orientovaní na pamlsky. Přesto by se dalo říct, že na rase tolik nezáleží. Nejdůležitějším atributem terapeutického psa je klidná povaha a velká trpělivost. A tak se můžete setkat jak se zmíněným labradorem, tak i s voříškem nebo tzv. „bojovým“ plemenem jako jsou pitbulové či stafordšírští bulteriéři.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.