CO DĚLAJÍ PSI, KDYŽ JSOU SAMI DOMA?

Odcházet z domova a nechávat pejska samotného není pro žádného páníčka snadné. Obzvlášť, když na nás dělají smutné oči a tváří se, jako bychom je opouštěli navždy. Co asi pejsci dělají, když za sebou zavřeme dveře? Určitě jste už někdy přišli domů a řekli jste si: „Jak se tam ten pes dostal?“ nebo „Jak to udělal?“. Mnozí majitelé psů by si přáli být mouchou na zdi a nepozorovaně sledovat, jak k nevysvětlitelné pohromě došlo. Pojďme si posvítit na to, jak tráví chlupáči svůj volný čas.

SPÍ

Asi vás to nepřekvapí, ale denní program pejsků se zdaleka nepodobá animovanému filmu Tajný život mazlíčků. Většina z nich prostě vaši pracovní dobu prospí. Dospělí psi prospí klidně polovinu dne, štěňata a psí senioři i více. Čerpají tak energii na všechny lumpárny. 

HRAJÍ SI

Pokud je pejsek doma déle sám a už se pořádně prospal, pravděpodobně si bude hrát. Ujistěte se proto, že má přístup ke svým oblíbeným hračkám. Pokud je totiž nenajde, vězte, že si hračku udělá například z vašich bačkor. Výhodou je, když vlastníte více psích parťáků, většinou si tak vyhrají společně. 

JEDÍ

Zatímco většina psů sní své jídlo do pár vteřin, někteří jsou větší gurmáni a nechávají si ho na chvíli, kdy budou sami a budou mít na hodování klid. Jsou i takoví, kteří chodí ujídat během celého dne. 

DĚLAJÍ LUMPÁRNY

Má váš pejsek zakázáno lézt do postele a vy neustále nacházíte chlupy v peřinách? Pravděpodobně se řídí pravidlem „Když páníček není doma, pes má pré.“ Když je totiž chlupáč sám doma, může to brát jako příležitost dělat to, co má zakázané a co by si ve vaší přítomnosti nikdy nedovolil. 

HLÍDAJÍ

Ne všichni pejsci mají tendence hlídat, spousta z nich však váš odchod bere jako začátek hlídací směny. Běhají od dveří k oknu a štěkají na vše, co se venku šustne. I když to zdaleka nemusí být hrozící nebezpečí a dotyčným „narušitelem“ klidu je pouhý pošťák nebo soused odvedle.  

NIČÍ

Vracíte se pravidelně spíš do kůlničky na dříví než do svého domova, který jste opustili? Pak zřejmě vlastníte malého ničitele. Psi, kteří rozdrápou, rozkoušou nebo roztrhají vše, co jim přijde pod čumák, tak mohou činit jen z nudy. Někdy to ale může být příznak separační úzkosti. V prvním případě se snažte pejska před svým odchodem pořádně unavit, v případě separační úzkosti bude řešení složitější. Pokud si nebudete vědět rady, obraťte se na psího trenéra nebo/a veterináře. 

PODÍVEJTE SE SAMI

Stále vás neopustila zvědavost, co asi tak váš chlupáč doma dělá, když jste pryč? Dnes už je snadné to zjistit. Můžete si domů nainstalovat kamerový systém a pejska sledovat. Existují i kamery přímo pro domácí mazlíčky, prostřednictvím kterých na ně můžete mluvit nebo jim dokonce dát pamlsek. Pokud tedy trnete hrůzou pokaždé, když je pejsek doma sám, je kamera způsob, jak ho mít pod kontrolou. 

Pamatujte, že není vhodné pejska nechávat dlouho o samotě. Pokud víte, že budete déle z domu, zajistěte si hlídání nebo alespoň někoho, kdo mazlíčka přijde vyvenčit a na chvíli trochu zabavit.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.