DALŠÍ PSÍ SUPERSCHOPNOST: VĚDĚLI JSTE, ŽE PSI POUŽÍVAJÍ PRO ORIENTACI MAGNETICKÉ POLE?

Psi mají dokonalý čich, díky kterému se dokáží skvěle orientovat v prostoru a vyčmuchat kde co. Vědci ale dokázali, že na cestách, kdy se mají sami dostat do výchozího bodu, jim pomáhá nejen čich, ale taky schopnost vnímat magnetické pole a používat jej jako kompas. Zní to jako sci-fi? Pojďme si to trochu lépe vysvětlit.

Psí čumáčky celkem snadno rozpoznají rakovinu, strach, covid-19 i pach svého páníčka. To jsou skutečnosti, kterým lze logicky porozumět. Zato jejich schopnost vnímat magnetické pole je jako ze scénáře filmu Šestý smysl. Nutno podotknout, že ji nemají jen psi, ale i ostatní zvířata jako jsou ptáci, velryby, delfíni, želvy nebo třeba včely.

Jak na to ale vědci přišli? Už v roce 2013 a 2016 vyšlo několik studií, které zjistily, že psí oči obsahují molekulu citlivou na světlo, která reaguje na magnetické pole, když je současně stimulována světlem. Minulý rok ve výzkumu vědci na České zemědělské univerzitě pokračovali a při pokusech odhalili, jak schopnost vnímat magnetické pole ovlivňuje chování psů. V této studii se rozhodli zaměřit na lovecké psy, protože mají nejlepší orientační schopnosti. 27 psů 10 různých plemen vybavili GPS lokátory a shromáždili data z celkem 622 procházek, na kterých pejska nechali v určitém bodě samotného, a sám se měl navrátit domů. Cesty, kterými se pejsci vydali, byly poté předmětem studie.

JAK TO DOPADLO?

V 399 případech pejsci pro návrat použili čich a sledovali svůj pach až k výchozímu bodu.

Ale v 233 případech se vrátili novou cestou. „Jakmile pes ukončil sledování stopy zvěře a rozhodl se pro návrat, nezamířil přímo k majiteli, jak by jeden očekával, ale začal krátkým během podél severojižní magnetické osy,“ popisuje v rozhovoru pro idnes.cz výsledek výzkumu Kateřina Benediktová z Katedry myslivosti a lesnické zoologie Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.

„Předpokládáme, že toto ‚zarovnání‘ trasy podle osy psům pomáhá si zorientovat svoji mentální mapu okolního prostředí a následně určit správný směr k majiteli,“ vysvětluje vědkyně.

Nikdo ale zatím neprokázal, jakým způsobem psi magnetické pole vnímají. Zdali je to čichem, zrakem či sluchem. Každopádně toto zjištění jen potvrzuje, že naši čtyřnozí miláčci nás mají stále čím překvapovat. Kdo ví, třeba konečně někdy začnou i mluvit.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.