DENTÁLNÍ ZDRAVÍ PSŮ JAKO KLÍČ K DLOUHÉMU ŽIVOTU
Dlouhá léta bylo dentální zdraví domácích mazlíčků upozaďováno. Pravdou ale zůstává, že zdravý chrup je pro celkové zdraví psů velmi důležitý. Pokud se ještě o dentální zdraví svého mazlíčka nestaráte, přinášíme vám několik jednoduchých tipů, jak to napravit.
Proč věnovat pozornost dentální hygieně psů
Pokud se u psů zaměříte na jejich ústní hygienu, můžete předejít hned několika zdravotním problémům. K těm se nejčastěji řadí onemocnění dásní a zubů. Ve vážnějších případech mohou pejsci bojovat s infekcí dutiny ústní či chronickým zánětem, který může způsobit sekundární onemocnění v jiných částech těla, včetně srdce, ledvin a jater. Zároveň je třeba poznamenat, že správná dentální hygiena pomáhá kontrolovat a eliminovat špatný dech, který může být nepříjemný nejen pro pejska, ale také pro páníčka. Odborníci navíc udávají, že psi s dobrým dentálním zdravím mají vyšší šanci na delší a zdravější život.
Jak zlepšit dentální zdraví psů?
Základním kamenem je pravidelné čištění zubů. K ruce si vezměte speciální psí zubní kartáček a pastu a několikrát do týdne vyčistěte svému psími miláčkovi zuby. Díky tomu váš pes nebude bojovat ze zubním plakem či zubním kamenem. Vhod přijdou také dentální hračky a pamlsky, které jsou speciálně navržené tak, aby masírovaly dásně a během žvýkání odstraňovaly nečistoty ze zubů. Rozhodně je ale důležité vědět, že dentální pamlsky jsou pouze „doplňkem“ k pravidelnému čištění zubů a neměly by tuto aktivitu v žádném případě nahradit. Nepodceňujte ani správnou výživu. Pokud váš pes jí výhradně granule, dopřejte mu krmivo s přírodními ingrediencemi a speciálními dentálními složkami, které podporují zdraví ústní dutiny.
Příznaky, které signalizují problémy s dentálním zdravím
Trpí váš pejsek konstantním zápachem z úst, který přetrvává i po čištění zubů? Pak může jít o indikátor bakteriální infekce, zánětu nebo jiného orálního problému, který byste neměli podceňovat. Dalším příznakem problému může být náhlé odmítání potravy, žvýkání jen na jedné straně úst nebo potíže při polykání. V takovou chvíli je pravděpodobné, že pejsek pociťuje bolest zubů nebo nepohodlí spojené s dentálním problémem. Dalším varovným signálem jsou červené, oteklé nebo krvácející dásně. Pamatujte, že psí dásně by vždy měly být růžové. V neposlední řadě je jasným ukazatelem problému také ztráta zubů. Pokud dojde k jejich uvolnění nebo vypadnutí (kromě období, kdy štěňátkům vypadávají mléčné zuby), je to vážný důvod k obavám.
Pokud váš pejsek už dentální problémy má, vyhledejte veterinární pomoc. Je velmi pravděpodobné, že veterinář psovi odstraní zubní kámen, a tudíž napomůže k celkovému zdraví dutiny ústní. Zároveň vám může doporučit krmivo, které podporuje zdraví úst, nebo vám názorně ukáže, jak pracovat se psím zubním kartáčkem.
Zanechte komentář