DOBA KLÍŠŤOVÁ! CO UDĚLAT, ABY JI PEJSEK ZVLÁDL BEZ ÚHONY?

Klíšťata jsou nepřítelem nejen člověka, ale také psa. I vašemu čtyřnohému kamarádovi totiž můžou způsobit velké zdravotní problémy od lymské boreliózy až po anaplasmósu. Co tedy můžeme udělat proto, abychom pejska ochránili před tímto krvelačným parazitem?

Vysoká tráva, les, ale i zahrada! To všechno jsou místa, kde se ukrývají klíšťata, která napjatě čekají, až se zakousnou do lidské nebo zvířecí kůže. Zatímco lidé je poměrně snadno odhalí okem, pejskové neumí svého páníčka na zakousnuté klíště jakkoliv upozornit. Nejen proto se vyplatí, když po každé venkovní procházce pejska důkladně prohlédnete. Pravidelné kontroly psího kožíšku ale nejsou jedinou zbraní, kterou proti klíšťatům můžete vytasit!

V HLAVNÍ ROLI ANTIPARAZITIKA

Ideálním pomocníkem proti klíšťatům jsou tzv. antiparazitika, která zbavují pejsky vnějších i vnitřních parazitů. Na výběr máte hned z několika typů produktů, a tak si doopravdy vybere každý páníček. K nejpoužívanějším antiparazitikům se bezpochyby řadí tablety a pipety. Zatímco tablety předepisuje veterinář, antiparazitní pipetu můžete bez problému sehnat v lékárně nebo na e-shopu. Navíc použití pipety, které se často přezdívá spot-on, je jednoduché a vhodné pro všechny mazlíčky, kteří nenávidí polykání tablet. Jenom si dejte pozor, abyste obsah pipety aplikovali mezi lopatky, tedy na místo, které si pejsek nedokáže olíznout. Následně je váš mazlíček na zhruba čtyři týdny před klíšťaty ochráněný.

Oblíbenou možností jsou antiparazitní obojky. Jejich největší předností je delší životnost. Na druhou stranu je důležité dodat, že pejsek se o obojek může zachytit, a tudíž nejsou ideální volbou pro malá a roztěkaná štěňátka, která bláznivě poletují po zahradě. Pokud ale máte dospělého psa, který většinu času tráví ve venkovním prostředí, pak je antiparazitní obojek správnou volbou.

Tablety, pipety i obojky obsahují schválené insekticidy, ale velmi citliví nebo oslabení psi na ně mohou reagovat i negativně. Věnujte proto zejména v prvních dnech po aplikaci pozornost tomu, zda pejsek nejeví známky nežádoucích vedlejších účinků.

Možná jste na trhu zaznamenali také antiparazitní šampony nebo spreje. Pravdou zůstává, že tyto produkty nedokážou mazlíčka ochránit před klíšťaty dlouhodobě. Pokud ale hledáte doplněk ke stávajícím antiparazitikům, rozhodně přijdou vhod. Antiparazitním sprejem nastříkejte nejen pejskův kožíšek, ale také jeho oblíbená místa, jako je například pelíšek. Jedině tak budete mít jistotu, že je pejsek na několik hodin před klíšťaty ochráněn.

ALTERNATIVNÍ ANTIPARAZITIKA

Chcete, aby se o vašeho mazlíčka v první řadě postarala matka příroda? Pokud se snažíte používat přírodní přípravky a tablety, pak ani v tomto ohledu nemusíte dělat kompromisy. V současné době existuje nespočet přírodních antiparazitik, a to ve formě doplňků stravy, obojků, sér, sprejů či pipet. Samozřejmě je třeba myslet na to, že přírodní antiparazitika fungují primárně repelentně a mívají kratší dobu působení. Odborníci doporučují, abyste použili alespoň dva typy produktů. Například se nebojte pejskovi pořídit přírodní antiparazitní obojek, a zároveň používejte přírodní antiparazitní sprej.

Přírodní přípravky jsou bezpečné a šetrné, můžete je tedy aplikovat i nemocným nebo oslabeným pejskům, štěňatům nebo březím a kojícím fenkám.

KDYŽ KLÍŠTĚ ZAÚTOČÍ

Našli jste u svého psího miláčka klíště? Pak na nic nečekejte a rychle sáhněte po speciální pinzetě, která je určena na odstraňování klíšťat na psech. Přiložte pinzetu ke klíštěti, uchopte klíště a jemně ho vytáhněte. Zapomeňte na krouživé pohyby nebo pomazání olejem. Naopak je důležité, aby klíště zůstalo celé a vy ho vytáhli i s kusadly. Následně místo vydezinfikujte a čas od času prohlédněte. Pokud na kůži uvidíte zarudnutí, vyhledejte veterináře.

Podívejte se taky na video podcastu Smečka, který se tématu věnuje více do hloubky:


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.