„DOGA“, JÓGA PRO PSY A JEJICH PÁNÍČKY

Přemýšlíte, jak zabavit pejska i sebe během pošmourných dnů? Vyzkoušejte „dogu“ - jógu, při které si společně zacvičíte.

Co je psí jóga zač?

Představujete si, jak nakráčíte se svým chlupáčem do jógového studia, roztáhnete dvě jógamatky a postavíte se do pozice psa hlavou dolů? I když by vám to možná někde prošlo, „doga“, jak se psí józe ve zkratce přezdívá, se dá cvičit i v domácím prostředí.

Společný čas strávený při józe vám může navodit domácí pohodu i prohloubit váš vztah. Psí jóga má i další benefity. Snižuje stres, úzkost, podporuje správné držení těla, socializaci a relaxaci. Danni Shemanski, veterinární lékařka, která vyučuje psí jógu v New Yorku už od roku 2001 uvádí, že mnoho problémů v chování psů způsobuje nedostatek pozornosti a jóga je skvělý způsob, jak se mazlíčkovi věnovat.

Díky psí józe můžete pejska naučit i vetší trpělivosti při sahání na své tělo. To vám může usnadnit stříhání drápků nebo čištění uší a zubů.

Pro koho je doga vhodná?

Jako zakladatelka psí jógy je považována Suzi Teitelman. Dle jejích webových stránek je tato aktivita vhodná pro všechny psy a jejich páníčky bez ohledu na věk či plemeno. Vždy je ale důležité mít na paměti, že každý pes je jiný a má jedinečné potřeby, na které by se během cvičení mělo brát ohled.

Psí jóga nemusí být vhodná pro pejsky se zdravotními problémy, kteří berou dlouhodobě léky. Pokud máte pochybnosti, zdali tuto aktivitu můžete zařadit, poraďte se s veterinárním lékařem.

Jak cvičit psí jógu?

Můžete začít zcela nenáročně. Stačí se pohodlně usadit, zhluboka dýchat, zatímco váš chlupáč si lehne vedle vás. Dalším krokem může být pozice zvaná Sukhasana. Sedněte si do tureckého sedu a narovnejte záda. Můžete si tipnout, za jak dlouho si vám do klína sedne váš cvičící kolega. Zhluboka dýchejte a pozorujte, jak se pejskův dech zklidňuje a přizpůsobuje tomu vašemu.

Ze sedu se přesuňte do předklonu ve stole. Tato pozice se nazývá Uttanasana. V běžné józe byste se snažili dotknout svých prstů u nohou, v psí józe budete hladit nebo drbat pejska, který leží pod vámi. Vždy se narovnejte a poté vraťte do předklonu a takto několikrát opakujte.

Chvíle se svým mazlíčkem je vždy kvalitně strávený čas a jóga je skvělý způsob, jak ze společných momentů vytěžit maximum.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.