HERSENWERK: HRA, KTERÁ VAŠEHO PEJSKA NIKDY NEPŘESTANE BAVIT

Hledáte pro pejska netradiční zábavu? Chcete stimulovat všechny jeho smysly? Nebo doma máte hyperaktivního psa, který ani chvilku neposedí? Pokud jste alespoň jednou odpověděli ano, pak si zamilujete hersenwerk.

Metoda hersenwerk spatřila světlo světa v roce 2007 v Holandsku, kdy trenérka Inge van Harte dostala nelehký úkol. O pomoc ji požádala majitelka hyperaktivního psa, která hledala způsob, jak pejska uklidnit. Inge van Harte pro hyperaktivního psíka připravila „čichací hru“, která ho psychicky natolik zaměstnala, že po pouhých deseti minutách hraní usnul. A tak se zrodil hersenwerk, jednoduchá „hra“ pro všechny pejsky, ve které není vítězů ani poražených. Hersenwerk totiž není soutěž, nýbrž způsob odpočinku. 

HERSENWERK DO KAŽDÉ (PSÍ) RODINY

Každý z nás potřebuje odpočívat, a jinak tomu není ani u čtyřnohých mazlíčků. Ať už přijdete z dlouhé procházky, ze cvičáku nebo ze zahrady, jistě na svém pejskovi vidíte, že potřebuje relaxovat. Bohužel, pejsek si neřekne: „jdu si hodit dvacet do pelíšku“, a tak nadále dovádí, je přetažený jako malé dítě nebo vám k noze neustále hází hračku. Nejen v těchto chvílích si o pozornost říká hersenwerk, hra určená k relaxaci a stimulaci smyslů, prostřednictvím které si váš pejsek odpočine. Nutno dodat, že hersenwerk přináší i řadu dalších výhod. Odborníci na hersenwerk vyzdvihují fakt, že hra učí pejsky koncentraci, zvyšuje jejich sebevědomí, nabízí odreagování nebo udržuje starší psy v kondici. 

JAK ZAČÍT S HERSENWERKEM? 

K hersenwerku potřebujete jakýkoliv hlavolam, do kterého můžete ukrýt pamlsky. Je jenom na vás, zda svému pejskovi pořídíte tzv. hrací deku, čichací podložku nebo budete experimentovat s věcmi, které už dávno máte doma. Pro začátek doporučujeme poslední variantu, díky které zjistíte, zda hersenwerk vašeho pejska doopravdy baví. 

A jak postupovat? My jsme si vzali k ruce psí deku, kterou jsme různě překládali a do jednotlivých překladů vkládali oblíbené pamlsky. Jakmile byl hlavolam hotový, dali jsme našemu pudlovi Hugovi povel „hersenwerk“. Jak už bylo zmíněno, hersenwerk není soutěž, nýbrž relaxační aktivita. A tak jsme Huga nechali s hlavolamem o samotě. Žádné povzbuzování, žádné chválení za objevený pamlsek, žádná motivace. Záhy jsme pozorovali, že se Hugo uvolňuje (všímejte si psího ocásku, který při hersenwerku začne pomalu klesat) a naprosto se pokládá do hry. Jakmile Hugo našel všechny pamlsky, hra skončila. V tomto ohledu je ale důležité podotknout, že konec hry určuje pes. Pokud se rozhodne odejít od hersenwerku během „rozdělané práce“, v žádném případě ho nenuťte, aby se k hlavolamu vrátil. Opět připomínáme, že hersenwerk není soutěžní disciplína. 

Kdy začít s hersenwerkem? 

Teď! Pokud doma máte pejska staršího šestnácti týdnů, pak se směle můžete pustit do hersenwerku. Stejně tak hersenwerk ocení dospělý pes nebo psí senior, který při hře procvičuje svou bystrost. Hersenwerk byste do své každodenní rutiny měli zařadit také ve chvíli, kdy se pejsek dostal do puberty. Obzvláště v tomto náročném období oceníte, když se pejsek dokáže zklidnit a soustředit výhradně na jednu činnost. A v neposlední řadě může hersenwerk pomoci i pejskům, kteří mají od doktora nařízený klidový režim


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.