I PSI MŮŽOU TRPĚT ALERGIÍ

Na první pohled by se mohlo zdát, že alergie jsou lidskou doménou. Pravdou ale zůstává, že nejrůznější formy alergií se mohou týkat také našich čtyřnohých mazlíčků. Kromě alergie na pyl, plísně nebo blechy je u psů velmi častá také potravinová alergie. Pojďme se zaměřit na poslední zmíněný typ alergie, který může vašem mazlíčkovi znepříjemnit život.

Jak poznám, že je můj pes alergik?

Potravinová alergie u psů se může projevovat různými způsoby. Nejčastějším příznakem jsou zažívací problémy – od průjmu a zvracení až po častou plynatost. Stejně tak se alergie může projevit také intenzivním svěděním v oblasti obličeje, očí, uší, tlapek a konečníku. Pokud se tedy váš pejsek urputně drbe, rozhodně mějte oči na stopkách. V některých případech se alergie může projevit také vyrážkou a drobnými pupínky na kůži. Zároveň může u pejska dojít ke změně chování. Psi, kteří trpí alergií, mohou být podrážení nebo naopak apatičtí. V neposlední řadě můžete potravinovou alergii poznat také podle toho, že váš pes nemá apetit, případně odmítá jíst určitý druh potravy.

Mějte také na mysli, že příznaky potravinové alergie jsou velmi podobné příznakům jiných typů alergií nebo zdravotních problémů. Jakmile tedy na svém čtyřnohém kamarádovi spatříte, že se necítí ve své kůži, ihned vyhledejte veterinární pomoc.

Nejčastější potravinové alergie

Jak už bylo zmíněno v úvodu, potravinové alergie jsou u psů poměrně běžným zdravotním problémem. Častokrát se můžete setkat například s alergií na bílkovinu z masa, respektive s alergií na kuřecí, hovězí nebo vepřové maso. Velmi často jsou pro pejsky problematické některé složky psích granulí, tedy pšenice a kukuřice. V některých granulích můžete objevit také sóju, která opět může některým psům způsobit alergickou reakci. Výjimečná není ani alergie na laktózu nebo umělé přísady a konzervanty. Naopak za méně běžnou alergii považujeme alergii na vejce nebo ryby.

Pomoc, můj pes je alergik

Pokud jste zjistili, že váš pejsek má potravinovou alergii, rozhodně nevěště hlavu. V první řadě se obraťte na veterináře, který pejska důkladně vyšetří. Dobrou zprávou je, že aktuálně na trhu najdete řadu hypoalergenních granulí, konzerv a pochoutek, a tak si každý „alergik“ přijde na své. Stejně tak na trhu existují psí probiotika, která podporují zdravou střevní mikroflóru, nebo speciální doplňky stravy pro alergické psy.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.