JAK ČASTO KOUPAT PEJSKA, ABYSTE NEUBLÍŽILI JEHO CITLIVÉ SRSTI?

Málokterý pes odolá válení se v prachu, bahně nebo dokonce v leklé rybě. Zkrátka čím větší zápach, tím větší nadšení. To postupně opadá při cestě do koupelny, kde ho budete zbavovat odpudivého odéru. Udržet chlupáče čistého se pak často zdá jako nadlidský úkol, obzvlášť když víme, že není dobré ho koupat moc často. Kolikrát je to tedy ideální, abychom jeho srsti neublížili?

Asi vás nepřekvapí, že neexistuje žádná univerzální odpověď. Záleží na rase, délce srsti, zdraví, míře aktivity i na tom, jestli pejsek žije převážně venku nebo vevnitř. Snadným ukazatelem ale může být zápach. Pokud kolem vás pejsek projde a vy ho ucítíte na sto honů, znamená to, že se koupeli nevyhnete. Obecně se ale tvrdí, že by to nemělo být častěji, než jednou za tři měsíce. Zkrátka čím méně, tím lépe. Štěňátka by se dokonce neměla koupat vůbec.

Proč je časté koupání tak nebezpečné? Může totiž docházet k podráždění srsti, poškození vlasové folikuly a zvýšení bakteriálních nebo plísňových infekcí. Navíc psí srst opakovaným mytím ztratí samočisticí schopnost a pes začne zapáchat v čím dál kratším intervalu od poslední koupele.

JAK NA PSÍ KOUPÁNÍ?

Na první pohled by se mohlo zdát, že to bude snadné jako třeba mytí auta. Bohužel to tak není, pokud vám tedy auto neskáče ven z vany. Nejprve se musíte ujistit, že vám pejsek z vany neuteče, není to pro něj totiž nic příjemného. Sám nevidí důvod, proč byste ho jeho ladné vůně měli zbavovat, a tak si klidně přivolejte někoho na pomoc. Pokud koupel probíhá v koupelně, mokrý pejsek by mohl při útěku uklouznout na dlažbě. Stejně tak si dávejte pozor, ať neuklouznete a nezraníte se vy.

Poté si obstarejte šetrný psí šampon. Rozhodně se s pejskem nedělte o ten svůj. Přípravky pro lidi nejsou pro citlivou psí srst vhodné. Vybrat si můžete z naší široké nabídky např. šampon proti zápachu, klíšťatům, revitalizační, bylinný nebo pro snadné rozčesávání. A pak už jen pořádně namočit, namydlit (vyhněte se oblasti očí) a smýt.

Řešením je také psí salon, kde si s vaším pejskem poradí a budou vědět, co je pro jeho srst nejlepší. Pak už si jen vyzvednete voňavého čistého mazlíčka, který hned bude hledat příležitost, v čem se zase pořádně vyválet.

Podívejte se taky na video podcastu Smečka, který se tématu věnuje více do hloubky:


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.