JAK JEDNODUŠE ZAMĚSTNAT PSA V DEŠTIVÉM DNI

Když venku lije tak, že by ani psa nevyhnal, obvykle řešíme, jak našeho chlupatého miláčka vybít i bez dlouhé procházky. Dobrá zpráva je, že deštivé počasí skýtá ideální podmínky pro pocvičení psí hlavičky. Pár psích hlavolamů a zábavných her dokáže utahat stejně jako běhání po louce.

Ten nejjednodušší způsob, jakým svého psa zabavíte, je pomocí interaktivních hraček. Stačí je naplnit granulemi či pamlsky a necháte pejska, aby si večeři vykoulel nebo vylízal. Skvělé jsou například výrobky značky Kong, které jsou známé chytrým řešením a materiálem, který vydrží opravdu hodně a dá se mýt v myčce. Doporučit můžeme například Kong Wobbler se zatíženým dnem, Kong Gyro s dynamickou konstrukcí nebo mimořádně odolný Kong Extreme Bone pro pejsky, kteří se se svými hračkami opravdu nemazlí.

Čichání je skvělá aktivita pro psy všech ras i věkových kategorií. Připravte proto svému miláčkovi čichací labyrint. Vezměte starší ručníky či deky, hoďte je na zem a do jejich záhybů nasypejte menší pamlsky nebo granule. Využít můžete též chlupatý koberec či násadu na mop. Odměny můžete rozeset také na hromadu rozložených knih či časopisů nebo jiných náhodně seskládaných předmětů. Schovat je můžete i do starých krabiček od zubní pasty nebo do ruliček od toaletního papíru. Svého trhače pak necháte pamlsek dobývat. Na tuto aktivitu se výborně hodí například odměny Celtic Connection. Pokud jste se svým psem ještě podobné hry nedělali, začněte opravdu lehkými variantami a postupně zvyšujte obtížnost. Tou úplně nejjednodušší možností je rozsypat večeři ve formě granulí po podlaze a nechat svého hladovce jednotlivé kousky sebrat. Čím větší rozptyl granulí, tím víc práce pro psa.

Společně si můžete vyzkoušet hledání odměny. Pejska posadíte, případně ho necháte čekat na místě (nedočkavce za dveřmi) a po pokynu ho necháte hledat voňavou odměnu. Vhodné jsou například Lifestyle pamlsky. Jestliže váš pejsek tuto hru zatím nezná, nastavte mu pro začátek opravdu jednoduché podmínky. Začněte na malém prostoru, nechte jej, aby pamlsek viděl. Ve chvíli, kdy jste si jistí, že váš lovec pochopil podmínky, mu je začněte pomaličku ztěžovat. Nastavte je tak, aby odměnu vždy našel – ale aby u ní zároveň musel zapojit hlavičku a nos.

Psí závitky snadno rozehřejete ve chvíli, kdy se společně začnete učit nějaký nový trik nebo oprášíte ty staré, na které dlouho nedošlo. Naučte svého mazlíčka dávat pusu na tvář na povel, zahrát mrtvolku po zvolání „pif paf“ nebo třeba přinést papuče na požádání. Na tyto cviky budete potřebovat klikr a pamlsky. A pokud je vás doma víc, procvičte si reakci na jméno. Každý z lidských hráčů si sedne do jiného pokoje a postupně voláte na psa jeho jménem. Když pejsek přiběhne, dostane radostnou pochvalu a pamlsek. Po chvilce – aby měl chlupatý běžec čas v klidu svou odměnu sníst – na přeskáčku volá další člen rodiny. Pes se fyzicky trochu unaví, a navíc se učí, že přiběhnout po zavolání svého jména je skvělá věc.

Podívejte se taky na podcast Smečka, který přináší další tipy, jak pejska doma zabavit:


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.