JAK NA PODZIM POSÍLIT PSÍ IMUNITU?

Rady a tipy, jak bychom měli posilovat naši imunitu, se na nás valí ze všech stran. V tomto ohledu bychom ale neměli zapomínat ani na naše čtyřnohé kamarády, kteří v období podzimu a zimy potřebují také silnou obranyschopnost. Jak jim v tom můžeme pomoci?

DOSTATEK POHYBU

Jedním ze základních pilířů je pohyb. Ten totiž prospívá správnému proudění krve, podporuje funkci plic, srdce a dalších orgánů. Berte pejska ven, jak to půjde. Choďte s ním běhat, berte ho na návštěvy ke známým, na výlety do přírody i třeba na speciální psí hřiště, kde se může setkat s ostatními chlupáči.

I to je totiž pro silnou imunitu důležité. Na různých místech se pejsek setká s mikroorganismy, které se doma nevyskytují a vytvoří si k nim jistou obranyschopnost, což mu napomůže v budoucím životě.

Můžete také navštěvovat lekce na cvičišti. Ty nejsou jen pro to, abyste tam pejska naučili poslušnosti. V dnešní době existuje mnoho aktivit, které můžete společně dělat jen pro zábavu. Zároveň si pejsek dopřeje pravidelnou dávku pohybu a bude v dobré kondici.

POZOR NA PROCHLADNUTÍ

S venkovními aktivitami v tomto období se váže riziko prochladnutí. Pokud se chystáte na delší procházku a venku je už zima nebo hrozí déšť, měli byste zvážit pořízení kvalitního psího oblečku. Nejlépe z nepromokavého materiálu. Obzvlášť jste-li majitelé menších plemen nebo psích seniorů, kteří toho už moc nenaběhají, a tak se nemohou dostatečně zahřát.

SPRÁVNÁ STRAVA

Nepodceňujte ani kvalitní stravu vašeho pejska. To je další z faktorů, které nejvíce ovlivňují stav imunity. Spousta problémů s imunitním systémem pramení právě ze špatné funkce střev. Ve střevech se tvoří protilátky zvané imunoglobuliny a nachází se tam mnoho druhů zdraví prospěšných organismů. Pokud je jejich rovnováha narušena, např. nekvalitní stravou, je pes mnohem náchylnější k různým nemocem.

NEPŘÍTEL JMÉNEM STRES

Stres ohrožuje nejen lidi, ale je také velkým nepřítelem zvířat. Stejně jako u lidí může silně oslabit imunitu psů, kteří jsou pak mnohem náchylnější k různým nemocem. Na rozdíl od lidí vám ale váš čtyřnohý kamarád neřekne, co právě prožívá a že některé situace jsou pro něj stresující.

Proto bychom měli být stále na pozoru a odhalit indikátory, které na pejska prozradí, že něco není v pořádku. Může to být chvění, vytí, vyprazdňování doma, zrychlené dýchání, ukrývání, ničení věcí v bytě apod. Každý pejsek je osobnost, a proto může každého stresovat něco jiného. Pokud mu ale poskytneme milující domov, stres by v jeho životě neměl mít místo.

OČKOVÁNÍ

Základní pilíře zdravé imunity bychom měli. Tam, kde pejskovi už nemůžeme pomoct my, musí lékař. Očkováním pejsky chráníme před spoustou chorob, které na ně venku číhají. Pro žádného páníčka není příjemné vidět smutné psí oči u veterináře, je ale důležité základní vakcinaci podstoupit. Na podzim se např. vyskytuje psincový kašel, který pejskům dokáže pěkně znepříjemnit život. I proti němu dnes existuje očkování.

PŘÍRODNÍ POMOC

S podporou imunity může pomoci i síla přírody. Možná jste už slyšeli o sladkovodní řase spirulině a jejím pozitivním účinku na lidské zdraví. Světe div se, pomáhá i pejskům. Nejenže potlačuje zápach z tlamy a tlumí plynatost, ale také brzdí viry a posiluje orgány, které psi potřebují pro zdravý a dobře fungující imunitní systém. 

Zázračné účinky má také hlíva ústřičná. Příznivě působí na posílení imunitního systému. Hlívu lze zvířatům aplikovat třeba v podobě sirupu nebo tablet. Je také vhodná po opakovaných infekčních onemocněních, ale dokáže podpořit i hojení ran. V období zvýšené psychické či fyzické zátěže je k nezaplacení. Účinná je také echinacea, pupalkový a lososový olej, ostropestřec, lněné semínko atd.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.