JAK POSTUPOVAT V PŘÍPADĚ, ŽE SE VÁŠ PEJSEK ZTRATÍ NEBO UTEČE?

Je to asi jedna z největších nočních můr každého pejskaře. V jedné chvíli kolem vás pejsek vesele pobíhá a ve druhé je beze stopy pryč. Stačí mžik a najednou je všechno jinak. Scénářů, při kterých se může pejsek ztratit nebo utéct, je nespočet, u všech si ale přejeme šťastný konec. Aby se chlupáč v pořádku a co nejdříve vrátil domů. Jak tomu pomoci?

JEŠTĚ NEŽ SE ZABĚHNE

Základem, v Praze dokonce už povinností, je nechat pejska očipovat. Provádí to každý veterinář, čip se zavádí na krku pod kůži a pro pejska to není nijak bolestivé. Po zákroku se ujistěte, že čip je zanesený do Národního registru majitelů zvířat a v případě pejskova nalezení bude snadné vás zkontaktovat. Místo čipu také slouží vytetované číslo z vnitřní strany pejskova ucha. Stejně jako čip je i číslo tetování zaneseno v registru.

Další nezbytností je obojek s psí známkou a vaším kontaktem. Je to to nejmenší, co můžete udělat, a v případě, že pejska někdo najde, také nejrychlejší způsob, jak se s vámi spojit.

Čip a známka jsou tedy naprosté nezbytnosti pokaždé, když opouštíte domov. A to i v případě, že jdete jen na krátkou procházku po okolí. Nikdy nevíte, co se může stát – pejsek se něčeho lekne, zavětří kočku nebo hárající fenu, vyděsit ho může i hrom nebo blesk. V takových chvílích nad sebou pejsek ztrácí kontrolu, je zmatený, neví kam utíká a když už se někam dostane, často nezná cestu zpět. Proto tyto dva základní body opravdu nepodceňujte a mějte vždy pejska pečlivě označeného.

CO ALE DĚLAT, KDYŽ UŽ SE ZTRATIL?

Když k tomu dojde v okolí vašeho domova, zůstaňte alespoň 15 minut na místě, odkud pejsek utekl. Volejte na něj, pískejte – pokud možno veselým tónem. Vydávejte známe zvuky, jako je např. cinkání misek s jídlem, klepání vidličkou o konzervu nebo zatřesení dózy s oblíbenými pamlsky.

Stejně tak, když uteče na  procházce, volejte pískejte a zůstaňte nějakou dobu na místě. V případě, že jste na známé trase, kterou chodíte pravidelně, vraťte se na místa, kde víte, že to má pejsek rád, kde ho např. pouštíte na volno. Někteří psi jsou velmi chytří a ve chvíli, kdy vás ztratí z dohledu, se vrátí na parkoviště k vašemu autu.

KDYŽ ANI TO NEPOMŮŽE? POŽÁDEJTE O POMOC.

Pokud od doby ztracení uběhla už nějaká doba a vaše nervozita stoupá, je nejvyšší čas požádat o pomoc.

  • Nejprve se ptejte kolemjdoucích, případně jim na sebe dejte kontakt, kdyby pejska zahlédli. Řekněte jim, jak se jmenuje, popište jak vypadá a jak na něj v případě, že by ho našli.

  • Zavolejte na městskou policii a oznamte jim ztrátu psa.

  • Zkontaktujte psidetektiv.cz, kde vytvoří leták, rozešlou ho na všechny důležité organizace a vyvěsí na sociálních sítích.

  • Zavolejte do Národního registru majitelů čipovaných zvířat.

  • Dejte vědět nejbližším útulkům a veterinářům.

  • Na místo ztráty můžete dát své oblečení, ze kterého vás pejsek ucítí a je možné, že u něj počká, když ho najde.

  • Vylepte po okolí plakáty s fotkou a kontaktem na vás.

  • Oznamte ztrátu na sociálních sítích. Často existují různé psí skupiny a diskuse. Pošlete fotku s údaji i tam. Sociální sítě jsou v tomto velmi nápomocné. Lidé z okolí tam mohou dávat vědět, když pejska zahlédnout a vy tak máte přehled o jeho pohybu.

  • Pokud máte štěstí a víte, v jakých místech se pejsek pohybuje, velmi účinná je klec, kam vložíte psí jídlo, pelíšek a vaše oblečení. Pejska to naláká, vleze dovnitř a vy z dálky klec uzavřete. Toto je hlavně pro případ, že je pejsek v takové panice a stresu, že se bojí cizích lidí a i když je od nich jen pár metrů, nedůvěřuje jim a utíká dál.

Přejeme si, abyste tyto kroky nemuseli nikdy podnikat a že se svým chlupáčem budete navždy nerozlučná dvojka. V opačném případě věříme, že ztracený pejsek si k vám cestu zpět vždy najde.

Podívejte se taky na video podcastu Smečka, který se tématu věnuje více do hloubky:


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.