JAK PŘEPRAVOVAT PEJSKA V AUTĚ ANEB BEZPEČNOST NA PRVNÍM MÍSTĚ

Blíží se čas dovolených a všichni zarputilí pejskaři berou své mazlíčky samozřejmě s sebou. Mnoho z nich ale neví, jak je správně přepravovat v autě. Zákon se navíc dané problematice věnuje jen obecně. Nestanovuje, kde má být pejsek umístěn, ani zdali má být připoután.

Dočtete se tam pouze, že „při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“ Jak to tedy provést, aby byla zajištěna bezpečnost všech dvounohých i čtyřnohých pasažérů?

TAKHLE NE

Nejdřív si řekneme, jaký způsob rozhodně bezpečný není. Často na silnicích vídáme roztomilé pejsky, sedící na klíně spolujezdce, někdy dokonce i řidiče. Mazlíček by neměl být na volno na zadním sedadle, dokonce ani v kufru. První zásadou tedy je bezpečně zamezit volnému pohybu psa v autě. Nejenže může za jízdy rozptylovat řidiče, ale v případě nárazu se z něj stane nekontrolovatelný letící „náklad“. Crash testy ukázaly, že pokud dojde k nárazu v rychlosti 40 km/h, hmotnost psa se zvýší až o 40krát. V případě nezajištěného psa v autě vám také hrozí pokuta až dva tisíce korun.

TAKHLE ANO

Nabízí se tedy dvě možnosti, kam v autě chlupáče umístit. V první řadě závisí na velikosti pejska i auta.

Za nejbezpečnější variantu se považuje přepravní box v kufru. K dostání je v několika velikostech  - pro buldočky i německé ovčáky. Přepravka poskytuje pejskovi dostatek prostoru i pohodlí po celou dobu cesty. Je dobré na boxu nešetřit a vsadit na kvalitu. Nekvalitní přepravky pak mohou napáchat spíše více škody než užitku.

Náš tip: Na delší trasy existuje vychytávka v podobě cestovní misky, ze které se voda během jízdy nevylije. Pejsek má tak po celou dobu zajištěný pitný režim.

Dále můžete chlupáče přepravovat v kufru na autodece, která prostor ochrání před zašpiněním a chlupy. U této varianty se ale doporučuje pořídit mezi zadní sedačky a prostor kufru mříž. Pejsek tak nemůže z kufru vyskočit nebo v případě nárazu vyletět dopředu.

Pokud máte menšího pejska a rozhodnete se ho přepravovat na zadních sedačkách, budete potřebovat bezpečnostní postroj. S ním si pejsek může lehnout na své oblíbené místo a kolikrát ani nepozná, že je připoután. 

Je proto vhodný pro malé „nerváky“, které byste jen s těží dostali do uzavíratelného boxu v kufru. U výběru postroje opět dbejte na jeho kvalitu, zde se zkrátka nevyplatí šetřit. Špatným připoutáním psa může dokonce dojít k jeho uškrcení. Praktické jsou postroje s polstrováním, které v případě nárazu pohltí tlak. Součástí by měl být i bezpečnostní pás, který pomocí horolezecké karabiny snadno připnete na pás auta. Rozhodně nepásejte pejska pomocí obojku, vždy používejte pouze postroj!

Pak už vám k dokonalosti chybí jen ochranná deka zadních sedadel. Pejsek na ni bude mít pohodlí a zároveň nezašpiní sedačky. Je uzpůsobena tak, že zakryje celý prostor, díky tomu nepropustí skoro jediný chlup!

A na závěr ještě připomeneme, že je důležité přizpůsobit jízdu pejskovi. Pokud nechcete, aby v autě tzv. lítal „jak nudle v bandasce“ snažte se omezit prudké brzdění a rychlé kličkování v zatáčkách. Základem je pokud možno pohodlná plynulá jízda s přestávkami na protažení pacek.

Tak šťastnou cestu!

Podívejte se taky na podcast Smečka, který se tématu věnuje více do hloubky:


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.