JAK SE POPRAT S BLECHAMI A ODBLEŠIT PEJSKA

„To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou,“ tuto slavnou větu dědy Komárka jste už určitě někdy slyšeli. A taky jste se už možná přesvědčili o tom, že to není tak úplně pravda. Nevítaní bleší návštěvníci, které si naprosto nepozorovaně váš pes přinesl domů, dokážou znepříjemnit život nejen jemu, ale klidně celé rodině i dalším domácím mazlíčkům.

Boj s blechami je často na dlouhé lokty. Můžete dělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli, tito parazité jsou ale tak odolní, že se nenechají od psích kožíšků jen tak odradit. Číhají v trávě, v srsti jiných zvířat a třeba i mezi bodlinami ježků, kteří často okupují zahrady a chodí chlupáčům do misky. Navíc není radno je podceňovat. Kromě nepříjemného svědění mohou na pejska přenést i různé nemoci nebo způsobit alergickou reakci. Zkrátka a dobře, čím dřív blechám vyhlásíte válku, tím líp a nezapomeňte být dobře vyzbrojeni.

JAK VČAS POZNAT, ŽE MÁ VÁŠ PES BLECHY?

Bleší invazi celkem snadno poznáte ještě před tím, než samotnou blechu spatříte na vlastní oči. Pes se neustále drbe, kouše si srst, neposedí chvíli v klidu a při každé příležitosti se otírá. Nejvíce blech se drží na zádech kolem páteře, tam kde je srst nejhustší. Zde s největší pravděpodobností naleznete i bleší výkaly, které připomínají malé černé tečky. U světlých psů je odhalíte snadno, u černých chlupáčů je celá situace s blechami o něco náročnější.

Nejste si jistí, jestli se jedná opravdu o bleší výkaly? Pomůže je odhalit následující test.

Bleší trus je ve skutečnosti natrávená krev zvířat. Dejte ho na ubrousek a pokapejte peroxidem. Pokud začne pěnit a hnědnout, pak se vaše největší obavy potvrdí a je na čase začít s odblešením.

JAK SE ZBAVIT BLECH?

Pokud to ještě není tak hrozné, pejsek nemá zdravotní komplikace nebo alergickou reakci, nemělo by být nutné hned jet k veterináři. Nicméně necháme na vašem zvážení.

1. Nejdříve musíte pejskovi pořádně vyprášit kožich. Obrazně řečeno. Na trhu je mnoho přípravků na odblešení v podobě šamponů, sprejů, pipet. Skvěle funguje např. šampón proti klíšťatům a blechám od značky Arava. Tento bylinný šampon je šetrný k psí srsti, zároveň ale natolik účinný, že se ho zaleknou i blechy.

2. Poté je dobré pejska pořádně vyčesat. Použijte k tomu tzv. blešáček, což je jemný hřeben, který vyčeše dospělé blechy i jejich vajíčka.

Tyto dva kroky opakujte podle stupně zablešení.

3. Pokud jste si jisti, že všichni nezvaní hosté opustili palubu, je čas na prevenci, aby se blechy zase rychle nevrátily. Pejskovi můžete pořídit např. bylinný repelentní obojek nebo pipety, které ho ochrání nejen proti blechám, ale i dalším parazitům.

4. Nyní je čas na velké prádlo. Blechy se bohužel nedrží jen v psí srsti, . Proto je potřeba nekompromisně projít všechna místa, kam má pejsek přístup a vše vyprat, umýt, vyluxovat, vyčistit. Počínaje pelíškem, sedačkou, dekami a nezapomeňte ani na obojky, psí oblečky, hračky apod. Po celém procesu důkladně vyčistěte zásobník vysavače a jeho filtr, případně vyměňte sáček.

Neradi to říkáme, ale vzhledem k tomu, že blechy jsou schopny vydržet bez potravy i několik měsíců a během toho nakladou mnoho vajíček, celý úmorný proces odblešení budete s největší pravděpodobností muset absolvovat hned několikrát. Pokud ale budete trpěliví a důslední, válku s blechami vyhrajete. Držíme palce! 

Podívejte se taky na video podcastu Smečka, který se tématu věnuje více do hloubky:


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.