JAK SE SPRÁVNĚ STARAT O DLOUHOSRSTÉ MAZLÍČKY?

Ať už máte doma border kolii nebo jorkšírského teriéra, jedno je jasné – bez kartáče a psího šamponu se neobejdete. A jak by správná rutina v péči o dlouhosrsté mazlíčky měla vypadat?

Při pořizování pejska je důležité myslet také na to, zda nám následující roky bude dělat společnost krátkosrsté plemeno, nebo naopak plemeno dlouhosrsté. Druhá možnost s sebou přináší pravidelné kartáčování a koupaní, na které mnoho majitelů bohužel zapomíná. Pokud ale nechcete mít doma „dredáče“, kterého srst svědí, pak je důležité věnovat péči o psí chlupy zvýšenou pozornost. I v tomto případě platí, že čím dříve svého čtyřnohého mazlíčka seznámíte s kartáčem a koupáním, tím rychleji si na tyto nezbytné „beauty procedury“ zvykne.

KARTÁČOVÁNÍ = NEJLEPŠÍ PŘÍTEL DLOUHOSRSTÝCH PLEMEN

Odstraní odumřelou kůži, masíruje psí pokožku, „promastí“ celou délku chlupu, a navíc zbaví srst všeho, co si pejsek s sebou přinesl z procházky (od bodláků až po jehličí). Kartáčování je doslova zdraví prospěšným rituálem, na který bychom si u dlouhosrstých mazlíčků měli pravidelně vyhradit několik minut, a to ideálně dvakrát týdně. Samozřejmě, intenzita kartáčování závisí především na konkrétním plemenu a samotném pejskovi. Pokud máte jorkšíra, který netráví dny lítáním po lese, pak postačí, když ho vykartáčujete jednou do týdne. Naopak majitelé kolií můžou vzít kartáč do ruky klidně i čtyřikrát v týdnu. Na druhou stranu si pamatujte, že všeho moc škodí. Rozhodně není žádoucí, abyste svého pejska kartáčovali každý den půl hodiny.

A jak by ideální kartáčování mělo vypadat? Pokud máte dlouhosrstého miláčka, pak v první řadě sáhněte po řidším kovovém hřebenu. Po jemném pročísnutí přichází na scénu kartáč s delšími štětinami, se kterým pejska důkladně vykartáčujte. Postupujte tak, jak se líbí vašemu psímu miláčkovi. Pokud například uvidíte, že si kartáčování na zádech vyloženě užívá, pak nikam zbytečně nespěchejte. Je opravdu důležité, aby pejsek pochopil, že kartáčování je příjemná záležitost, která mu přináší pouze samé benefity. Na závěr si nechte oblast okolo uší a krku, tedy místa s jemnějšími a kratšími chlupy, kterou učesejte hřebenem s hustšími štětinami. Voilà, máte hotovo!

A CO TRIMOVACÍ HŘEBEN?

Možná jste už slyšeli o tzv. trimovacím hřebenu, díky kterému můžete poměrně snadno odstranit odumřelé chlupy. I když se zdá, že trimovací hřeben je skvělou pomůckou, rozhodně byste manipulaci s ním neměli podcenit. Za prvé myslete na to, že trimovací hřeben je vhodné používat pouze u plemen, která mají podsadu v srsti. Zároveň platí, že česání s trimovacím hřebenem vyžaduje „um“. Pokud jste ještě nikdy trimovací hřeben nepoužívali, poproste o radu odborníky, například psí kadeřnici nebo veterináře. Právě ti vám ukážou, jak trimovací kartáč používat, aniž byste ohrozili svého čtyřnohého kamaráda. Jakmile se s trimovacím hřebenem naučíte, bohatě postačí, když ho budete používat jednou až dvakrát do měsíce.

KDYŽ SE Z KARTÁČOVÁNÍ STANE NOČNÍ MŮRA

Začali jste s kartáčováním pozdě? Nebo máte malé štěňátko, kterému je kartáčování nepříjemné? Ať tak či onak, rozhodně na tuto důležitou aktivitu nerezignujte. Ze začátku se vyplatí, když budete pejska kartáčovat opravdu krátce a pouze na místech, která nejsou citlivá (např. na zádech). Snažte se pejskovi kartáčování co nejvíce zpříjemnit. Povídejte si s ním, dávejte mu oblíbené pamlsky a nezapomeňte pejska dostatečně hladit. Podobně postupujte i při dalších „kartáčových seancích“. Uvidíte, že váš mazlíček si na kartáčování rychle přivykne a pochopí, že je nedílnou součástí jeho psího života.

ŠUP DO KOUPELNY

Také dlouhosrstí miláčkové musí čas od času pod proud vody. Bohužel, ani v tomto případě neexistuje jednotné pravidlo, které by určovalo, jak často pejska koupat. Na druhou stranu je logické, že pokud se vám pes „vyválí“ v hlíně nebo exkrementu, pak s koupáním nebudete ani vteřinu otálet. Pejska v každém případě koupejte výhradně ve vlažné vodě.

Obzvláště u dlouhosrstých psů je důležité, abyste se dostali až k podsadě. Při koupání zbytečně nepospíchejte a postupujte opravdu důkladně. Největším pomocníkem vám bude psí šampon, který vybírejte dle plemene i požadavků vašeho psího miláčka. Nic nebrání tomu, abyste například v létě používali antiparazitní šampon, díky kterému snížíte riziko přisátí klíšťat a blech na psí pokožku. U dlouhosrstých pejsků použijte také psí kondicionér, který vám usnadní následné rozčesávání.

NEZAPOMEŇTE NA JÍDELNÍČEK

Není žádným tajemstvím, že kvalita jídelníčku se odráží na kvalitě chlupů. Pokud svému psímu miláčkovi sypete do misky vyvážené psí granule bez přidaných barviv, bez dochucovadel a soli, pak se pravděpodobně váš pejsek pyšní krásnými, a na první pohled zdravými, chlupy. V opačném případě hrozí, že jeho chlupy vypadají matně, případně mají sklon k lámavosti. Snažte se tedy dohlédnout na to, abyste svému chlupáčkovi dávali prvotřídní stravu plnou bílkovin a vitamínů. Případně můžete kvalitu jeho srsti podpořit speciálními doplňky stravy, jejichž složení je bohaté na zinek i mastné kyseliny.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.