JAK SPRÁVNĚ VYBRAT PSÍ GRANULE. RYCHLÝ ROZCESTNÍK PRO PEJSKAŘE

Pro každého nového pejskaře může být výlet k pultům s psími granulemi zahlcujícím zážitkem. Tolik řad, účelů a ingrediencí! Je váš pes malý, mladý, kastrovaný, jde o sportovce, má alergii, nemá zuby? Vybere si každý. Problém nastává, když výrobce tvrdí, že se právě bez jeho novinky rozhodně neobejdete.

Nejspíš každý ví, že vybírat jen podle ceny se nevyplácí. Jenomže jak si mezi všemi cizími názvy složení vybrat to pravé pro vašeho mazlíčka? V základní orientaci vám pomohou čtyři důležité faktory: věk psa, velikost plemene, aktivita a zdravotní stav. Štěně Parson Russel teriéra bude mít zkrátka jiné výživové nároky než desetiletý Bernardýn.

NENÍ MASO JAKO MASO

Granule by měly obsahovat co nejvíce masa. Samotný nápis maso bez jakéhokoli upřesnění však nestačí. Takto nedostatečně označená surovina je totiž většinou odpad z živočišné výroby. Obdobně to platí i pro obiloviny či tuk. Dejte si také pozor na přísadu s názvem masová moučka. Na obalu by mělo být uvedeno, o jakou masovou moučku jde. Tedy zda pochází z ryb, kuřat, kachen atd. Čím přesněji je popsaný zdroj přísady, tím lépe. Ideálně také s procentuálním zastoupením dané suroviny v granulích. Granule by také měly pejskovi chutnat. Tady ale bohužel zákazník často narazí na to, že levnější výrobky obsahují více dochucovadel na úkor kvality. Je třeba proto zvažovat a dobře vybírat.

NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ

Další podstatnou kategorií je velikost granulí. Pokud máte velkého psa, vyberte mu velké granule. Obzvláště hltajícím pejskům totiž hrozí při přílišném nadšení vdechnutí malých kousků. Naopak malí chlupáči se mohou s většími granulemi natrápit při žvýkání. Větší zápřah při kousání ale nemusí být na škodu. Kromě posílených svalů kolem čelistí si pejsci při žvýkání zlepšují ústní hygienu. Stírají si tak totiž zubní plak. Podle náhlé nechuti ke kousání také můžete odhalit nějaký nečekaný zdravotní problém – například se zuby.

Štěňátko i dospělý pejsek by měli být schopni granuli bez větších obtíží rozkousat. Pokud ale přemýšlíte o speciálních malých granulkách, protože máte doma několikaměsíční uzlíček neposedných chlupů, můžete být klidní. Svému štěněti většími granulemi rozhodně neublížíte. Myslete pouze na to, že granule pro štěňata, dospělé psy a psí seniory mají jiná složení, protože v každé životní fázi má pes jiné potřeby. Výjimkou jsou granule speciálně určené pro všechny životní fáze.

Vybrat to pravé není v současné záplavě nabídky vůbec jednoduché. Proto se vyplatí věnovat výběru čas a zkoušet, co vašemu pejskovi sedne. Na nové granule však nepřecházejte ze dne na den. Postupně je přimíchávejte do starého krmení, aby vašemu kamarádovi nezacvičila náhlá změna se zažíváním.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.