JAK VYBRAT VHODNÉ GRANULE PRO SVÉHO PSA

Pro svého psího miláčka chceme to nejlepší – a nejchutnější! Přesto platí, že etikety na psích granulích jsou leckdy špatně čitelné, či obsahují slova, kterým nerozumíme. Pojďme si jednou provždy říct, jak vypadá složení psích granulí, které vašemu pejskovi budou nejen chutnat, ale především mu dodají všechny potřebné živiny.

 MASO JAKO HLAVNÍ SLOŽKA

V posledních letech jsme si zvykli pečlivě číst etikety potravin a nekupujeme produkty, které obsahují příliš soli, mají nízký obsah masa nebo samá „éčka“. A podobně bychom měli přistupovat také ke granulím, které dennodenně servírujeme našim psím miláčkům. U výběru kvalitních granulí pro zdravého psa platí jednoduchá pomůcka – maso na prvním místě! Schválně se podívejte na etiketu granulí a zkontrolujte, zda je obsah masa uveden na prvním místě. Pokud ano, pak máte z poloviny vyhráno. Na etiketě kvalitních granulí bychom následně měli naleznout podrobný rozpis použitého masa, a také procenta sušeného a čerstvého masa. Ačkoliv platí, že pro psy jsou vhodné granule, které obsahují nejméně 30 % masa po tepelné úpravě, v praxi samozřejmě platí, že čím více masa, tím pro vašeho miláčka lépe. Zanedbatelný není ani původ masa – kvalitní značky se rády pochlubí tím, že jejich maso pochází z udržitelných nebo bio chovů. 

SACHARIDY: ANO, ALE POZOR NA LEPEK!

Pokud jste na etiketě granulí objevili obiloviny na prvním nebo druhém místě, zbystřete! Ať už jde o pšenici, pšeničnou mouku nebo jiné obilné složky, v žádném případě by neměly ve složení granulí dominovat. Ačkoliv lepek nemusí vašemu pejskovi ublížit, obecně platí, že je pro psy hůře stravitelný a může vést k zažívacím problémům nebo alergii. Za ideální zdroj sacharidů tedy považujeme batáty, brambory, rýži, jáhly nebo oves. Zapomenout nemůžeme ani na zeleninu a ovoce, které jsou nejen zdrojem sacharidů, ale také vitamínů, vlákniny a antioxidantů. Zkontrolujte, zda na etiketě granulí najdete například dýni, jablka, mrkev nebo špenát. Roli sacharidů ve stravě není radno podceňovat. Kvalitní sacharidy jsou totiž důležitým zdrojem energie, kterou pejsek potřebuje stejně jako my lidé. 

ZAOSTŘENO NA TUKY

Zapomenout nemůžeme ani na obsah tuků. Pokud máte kvalitní granule s vysokým obsahem masa, pak cca 12 % tuků získá pejsek právě z tohoto živočišného zdroje. V granulích se můžou objevit také nasycené tuky, které by neměly mít vysoké zastoupení. Naopak ničemu neuškodí, když granule budou obsahovat tuky nenasycené, například za studena lisovaný rybí tuk nebo mořské řasy. Suma sumárum, kvalitní granule by měly obsahovat zhruba 10 – 15 % tuku. Tímto číslem se ale rozhodně neřiďte ve chvíli, kdy doma máte malé štěňátko (vyžaduje tuku více), nebo psa seniora (vyžaduje tuku méně).

BEZ VITAMÍNŮ A MINERÁLŮ TO NEPŮJDE

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že vitamíny a minerály hrají v jídelníčku psa také důležitou roli. Při zkoumání etikety si obzvláště zkontrolujte, zda granule obsahují vitamín A, vitamín B (kyselinu listovou), vitamín D3 a vitamín E. Ze zeleniny a ovoce může pejsek načerpat vitamín C. Zaměřte se také na obsah minerálů, obzvláště vápníku (pro udržení zdravých kostí a zubů), železa (pro dobrou krevní srážlivost), zinku (pro podporu imunitního systému), hořčíku (pro správnou funkci svalů a nervového systému) a fosforu (pro zdravé kosti a zuby). Ideální granule budou minerály obsahovat ve formě chelátu nebo proteinátu, které jsou pro pejsky snáze využitelné. 

I když to není jednoduché, dejte si s výběrem psích granulí záležet. Zkoumejte složení, zaměřte se na procento masa a vyhněte se vysokému procentu pšenice nebo kukuřice. Ruce (i psí tlapky) dejte pryč od granulí, které obsahují geneticky modifikované suroviny, barviva, konzervanty nebo ochucovadla. Při výběru granulí vám mohou pomoci také deklarace dodržení standardů kvality, jako je například AAFCO (The Association of American Feed Control Officials) nebo FEDIAF (European Pet Food Industry Federation).


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.