JAK ZAŘÍDIT, ABY VÁŠ PEJSEK PROŽIL VÁNOCE BEZ ZBYTEČNÉHO STRESU?

Na poslední chvíli pořizujeme dárky, pečeme patnáctý druh cukroví, uklízíme byt a připravujeme se na Štědrý den. S Vánoci jde leckdy ruku v ruce stres, který se bohužel nevyhýbá ani našim čtyřnohým miláčkům. Zkusme na pejsky nezapomenout a připravme pro ně bezpečné prostředí, ve kterém se jim stres vyhne obloukem.

ZRÁDNÉ DEKORACE

Vánoční dekorace nadchnou nejen vaše sváteční hosty, ale také domácí mazlíčky. Jenže, zatímco hosté vánoční dekorace pouze pochválí, pejskové je bez větších okolků rádi „ochutnají“. Myslete na to a nenechávejte v jejich dosahu cokoliv, co by jim mohlo ublížit. Konkrétně máme na mysli elektrická světýlka do zásuvky, drobné dekorace či skleněné ozdoby na vánoční stromeček.

Samostatnou kapitolu tvoří vánoční hvězda a jmelí, protože po jejich požití pejskovi hrozí silná otrava, která se projevuje průjmem nebo žaludečními křečemi. Pro jistotu si vánoční hvězdu a jmelí nepořizujte, případně rostliny umístěte na bezpečné místo, ke kterému se pejsek nedostane. Přece jenom, nikdo z nás nechce trávit vánoční čas na veterinární klinice.

RUTINA JE ZÁKLAD

Ano, vánoční čas rozhodně není plný rutiny a stereotypu. Přesto se vyplatí, když svému pejskovi alespoň zčásti pocit rutiny dopřejete. Snažte se s pejskem chodit na procházky ve stejném čase jako během všedních dnů. Stejně tak v podobném čase pejska krmte nebo s ním dovádějte. Jednoduše řečeno chovejte se tak, aby pejsek nepoznal, že jsou Vánoce. Pokud s pejskem budete trávit svátky v cizím prostředí, zabalte mu s sebou do tašky všechny jeho oblíbené hračky, které mu navodí pocit domova. Určitě ho potěšíte i tím, když do nového prostředí přemístíte také jeho milovaný pelíšek.

BEZPEČNÝ ÚKRYT

Možná máte doma pejska, který je společenský a zbožňuje návštěvy, možná máte stydlína, který k životu nepotřebuje desetičlennou společnost. Pokud je vašemu pejskovi podobná spíše druhá varianta, pak pro něj vytvořte bezpečné místo, kam se může před návštěvou schovat. V ideálním případě mu do „hnízdečka“ dejte oblíbené hračky, misku s vodou a deku nebo pelíšek. Uvidíte, že si pejsek své útočiště sám nalezne a v pohodě tam přečká všechny vaše vánoční návštěvy. Doopravdy nemá smysl na pejska naléhat a nutit ho, aby dováděl s dětmi vašich přátel nebo se mazlil s tchyní.

POZOR NA PŘEJÍDÁNÍ

Ať zvedne ruku každý, kdo se během vánočních svátků neudrží a dokáže spořádat pekáč cukroví a navrch misku bramborového salátu! Hádáme, že zvednutou ruku má většina z nás. Zatímco lidé si za plné žaludky můžou sami, pejskové rozum nemají a nedokážou si říct: „Zbytek bramborového salátu si dám až zítra!“ Myslete na to a zbytečně svého pejska nekrmte pokrmy, které za normálních okolností nekonzumuje.

I když to myslíte dobře, mnohem větší službu mu prokážete tím, že dostane své oblíbené granule, konzervu nebo barf pochoutku. A pokud doopravdy chcete svému pejskovi dopřát netradiční a vánoční delikatesu, pak mu upečte speciální psí cukroví.

ACH, TEN SILVESTR

Samotným vyvrcholením svátečního období je Silvestr. Bohužel, poslední den v roce se pro většinu pejsků nese ve znamení stresu a nervozity. Není divu, petardy a rachejtle častokrát slýcháme už od dopoledne a pejsci, kteří nejsou na nepříjemný zvuk zvyklí, mohou pociťovat strach i úzkost.

Pokud je to jenom trošku možné, snažte se pejska se zvuky ohňostroje seznámit už ve štěněcím věku, a to ideálně pomocí videa s ohňostrojem. Nejprve snižte hlasitost, následně přidávejte na intenzitě. Této metodě se říká desenzibilace a rozhodně patří k velmi účinným postupům. Zároveň je dobré, když během dne pejska dostatečně unavíte a připravíte mu ve svém domově bezpečné prostředí.

Pokud čekáte hosty a připravujte se na bujaré zakončení starého roku, nezapomeňte na svého pejska. Upozorněte hosty, aby se k němu chovali ohleduplně a snažte se pejskovi být neustále na blízku. Jedině tak budete mít jistotu, že silvestr prožije bez většího stresu.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.