JAKÉ EMOCE PSI SKUTEČNĚ PROŽÍVAJÍ?

Stačí po boku svého pejska strávit několik minut, a rázem je jasné, že i pes prožívá různé emoce. Když je šťastný, vrtí ocáskem, jakmile je smutný, schová ocas. Prožívá ale pejsek jenom tyto základní emoce? Nebo je jeho duševní svět stejně pestrý jako ten člověčí?

Pokud chceme přijít této otázce na kloub, musíme se ponořit do biologie psa, která hovoří jasně – psi mají mozkové struktury, které u lidí vyvolávají emoce. Zároveň psi mají stejné hormony a procházejí podobnými chemickými změnami jako lidé během různých emočních stavů. Dokonce mají i oxytocin, tedy hormon lásky, který se podílí na jejich náklonnosti k lidem. Pokud tedy psi mají stejnou neurologii a hormony jako lidé, pak se zdá rozumné tvrdit, že mají emoce, které jsou totožné s lidskými emocemi. Přesto je ale chyba, pokud předpokládáme, že pes prožívají stejnou paletu různorodých emocí jako my během všedního dne.

Pes je jako dvouleté dítě

Výzkumy ukazují, že mysl psa je velmi podobná mysli člověka, kterému jsou dva až dva a půl roku. Podle webu Psychology Today platí tento závěr pro většinu mentálních schopností, včetně emocí. Tento fakt tedy ukazuje na skutečnost, že pes, stejně jako malé dítě, prožívá mnohem méně druhů emocí než dospělý člověk. Obecně lze tedy předpokládat, že v psí paletě emocí nechybí emoce spokojenosti, úzkosti, strachu, vzteku, plachosti, podezření a náklonnosti. Naopak jenom stěží u psa najdeme emoci jako je hanba, pýcha, vina nebo opovržení.

Opravdu pes necítí vinu?

Možná právě namítáte, že váš pes vinu prožívá. Nejčastější situací je, když se vrátíte domů a váš pejsek se začne plížit a schovávat, a vy následně zjistíte, že se na podlaze v kuchyni leskne loužička. V takový moment je přirozené dojít k závěru, že váš pes cítí za tento „přestupek“ vinu. Pravdou ale zůstává, že nejde o pocit viny, nýbrž o základní emoci strachu. Pes se naučil, že jakmile na podlaze objevíte loužičku, nedostane pochvalu. A tak v jeho očích nevidíte vinu, ale strach z trestu, který může následovat.

Co si z toho odnést?

Pokud máte doma psího mazlíčka, pravděpodobně nad jeho emocemi často přemýšlíte. Dobrou zprávou je, že ho můžete obléknout do jakéhokoliv zimního oblečku, a váš pes se nebude stydět ani cítit hloupě. Na druhou stranu nikdy nepocítí pocit hrdosti, jakmile vyhraje první místo na výstavě psů nebo v soutěži poslušnosti. Za každých okolností vám ale bude projevovat lásku, což je ta nejkrásnější emoce ze všech. Co víc si tedy přát?


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.