JEDEN Z NEJTĚŽŠÍCH POVELŮ: PŘIVOLÁNÍ! VÍME, JAK NA NĚJ

S úžasem obdivujete všechny způsobilé pejsky, kteří na přivolání poslušně přiběhnou ke svému páníčkovi a ještě u toho nadšeně vrtí ocáskem? Pokud propadáte trudomyslnosti, že „jenom vy“ máte čtyřnohého mazlíčka, který přivolání s klidnou tváří ignoruje, máme pro vás dobrou zprávu. I když přivolání patří k nejtěžším povelům, rozhodně platí, že s trochou snahy a pravidelným cvičením se i z vašeho pejska stane poslušný parťák, který přiběhne na každé přivolání.

Psí rodič „začátečník“ leckdy povel přivolání opomíjí, a raději štěňátko učí obligátní „sedni“ nebo „přines“. Pokud se v tomto popisu poznáváte, zkuste co nejrychleji do svých „školních“ osnov zanést povel přivolání. Jakmile se totiž pes naučí přiběhnout na každé přivolání, můžete začít společně trénovat chůzi bez vodítka, a především získáte jistotu, že se na svého psího kamaráda můžete skutečně spolehnout. Způsobů, jak přivolání naučit, je nespočet. Někdo učí přivolání za pomocí klikru, jiný trénuje např. v psí školce za přítomnosti ostatních pejsků. My se s vámi ale podělíme o „návod“, který je velmi jednoduchý a vychází z pozitivní metody výcviku psa.

NA NÁZVU POVELU (NE)ZÁLEŽÍ

Zatímco vy na svého pejska voláte „k noze“, partner volí slovo „ke mně“ a vaše děti na něj volají jménem. Není divu, že pes má následně v povelech guláš a nechápe, co po něm doopravdy chcete. V první řadě tedy svolejte rodinnou poradu a stanovte si pouze jeden název povelu, který budete všichni používat ve chvíli, kdy chcete pejska přivolat. Možná vás překvapí, že úplně nejjednodušší bude, když psa budete přivolávat jménem. Pokud navíc okořeníte svou intonaci a lehce při zavolání zavýskáte, pak máte téměř vyhráno. Povel „ke mně“ si můžete schovat na moment, kdy od psa budete chtít, aby přiběhl a sedl si před vás. Naopak povel „k noze“ se používá tehdy, kdy má pes přiběhnout a sednout si k vaší noze. 

PŘIVOLÁNÍ JE HRA

Zatímco v lidské řeči je trénink synonymem pro dřinu, v psím překladu trénink znamená především zábavu doplněnou o gastronomický zážitek. Co si z toho odnést? Jakmile k vám pes po přivolání přiběhne, ihned ho odměňte jeho oblíbenou pochoutkou. Je jedno, jestli jde o psí piškoty, nakrájenou šunku nebo kvalitní pamlsky. Důležité je pouze to, že si pejsek spojí přivolání s pozitivní (a především chutnou!) odměnou. Nutno ale dodat, že se najdou psi, kteří mnohem více ocení, když namísto pamlsku dostanou hračku. Vyplatí se tedy svého pejska vnímat a potěšit ho odměnou, která mu vykouzlí úsměv na čumáčku. Důležité je také to, abyste psa odměnili za přiběhnutí nejen ve chvíli, kdy ho zavoláte, ale také když přiběhne sám od sebe. 

HLAVNĚ POZITIVNĚ

Jak už bylo zmíněno, přivolávání patří k náročnějším povelům, se kterými si mnozí páníčci dlouhé měsíce lámou hlavu. I proto je dobré, když povel „upevníte“ přivolávacími hrami. Jednou z nejoblíbenějších přivolávacích her je popoběhnutí. Jak to funguje? Přivolejte svého psa, a jakmile se rozeběhne vaším směrem, popoběhněte o pár metrů dozadu, a následně ho odměňte pamlskem. Velmi jednoduchá hra, která bude bavit nejen vašeho pejska ale také vás. Stejně tak si s pejskem můžete zahrát na schovávanou. Nechte svého pejska - schovejte se za roh, za dveře nebo za strom, a následně na něj zavolejte. Až vás najde, nezapomeňte ho náležitě odměnit.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.