„JEN JE NECHTE, ONI SI TO VYŘÍKAJÍ!“ DOBRÁ RADA, NEBO PEJSKAŘSKÝ NESMYSL

Když se potkají dva neznámí psi v doprovodu svých páníčků, může se situace vyvinout všelijak. Velmi často ale takový scénář provází věta: „Oni si to vyříkají.“ Pro část pejskařů jde o nejfunkčnější zásadu, zatímco majitelé reaktivců berou obvykle nohy na ramena. Máme nechávat psí komunikaci jenom na psech, nebo by pomohlo všem zúčastněným, kdybychom se do situace víc vložili?

Svěřit zodpovědnost za vlastní chování psům jsou zvyklí hlavně majitelé, kteří měli na psího parťáka štěstí. Jejich psi jsou vyrovnaní a ctí zásady slušného psího vychování. Věří, že se jeho pes setkává s podobně naladěným jedincem, který se chce také domluvit a nebo ze situace odejít. V tom horším případě jde o páníčky, kterým nějaké to poštěkání zkrátka nevadí. A nebo neumí číst psí signály a netuší, že se mezi psy nepříjemně zvyšuje napětí.

Jenomže, co když je pes bázlivý, nemá dobré zkušenosti nebo je reaktivní? Nebo je příliš nadšený a při setkání s ostatními pejsky nevidí a neslyší? Případně jde o štěně či pejska, který se slušné psí vychování neměl zatím kde naučit? V takovém případě je dobré nastavit komunikaci zdravé mantinely.

PSI VYROVNANÍ A TI DRUZÍ

Pokud se na ulici setkáváte s neznámou lidsko-psí dvojicí, nikdy nevíte, do které z těchto skupin patří. A proto je na místě opatrnost. I toho nejvyrovnanějšího psa dokáže kousnout psí nervák s ještě vynervovanějším majitelem. Psi dokážou vnímat naše emoce a vycítí, když se v situaci bojíme. Někdy vysíláme napětí rovnou přes vodítko. Sami tak častokrát do situace nevědomky přiléváme stres.

Pokud to jde, domluvte se s druhým majitelem, zda souhlasí se setkáním. A pokud ano, sledujte, jak se váš pes v situaci chová. Zda je uvolněný, hravý, nebo je napjatý a snaží se odejít, ale brání mu v tom třeba vodítko. Psí nastavování hranic nemusí být nutně nic špatného, je však potřeba hlídat, aby nezašlo moc daleko.

POMALU A NESPĚCHAT

Aby pejsek zůstal nekonfliktním parťákem, mělo by maximum takových setkání dopadnout dobře. Jestliže cítíte, že se schyluje k problému, raději ze situace odejděte. Příště to zkuste třeba z větší vzdálenosti nebo v klidnějším okolí. Psí komunikace nemusí být složitá věda. Důležité však je na psa netlačit a postupovat pomalu. I za cenu toho, že majitelé ostatních psů vaše rozhodnutí nepochopí.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.