KAPROFÁGIE ANEB PROČ VÁŠ PEJSEK POJÍDÁ EXKREMENTY?

Pro člověka výbušné miny, které se nachází na chodníku i v trávě, pro pejska neodolatelné lákadlo. Řeč je o psích exkrementech, které mnoho pejsků záměrně vyhledává a s chutí pojídá. Pojďme se tedy tomuto nevábnému nešvaru podívat na zoubek.

Patříte k páníčkům, kteří musí svého čtyřnohého kamaráda odhánět od každé hromádky? Stává se vám, že pejsek zbaští cizí exkrement dříve, než řeknete „fuj“? Dobrou zprávou je, že v tom nejste sami! Naopak za špatnou zprávu považujeme, že váš pejsek trpí koprofágií, tedy chutí po vlastních nebo cizích exkrementech.

PROČ PEJSKA LÁKAJÍ?

Pokud váš mazlíček zbaští každou hromádku, na kterou přijde, pak si pravděpodobně kladete otázku PROČ? Bohužel, přijít koprofágii na kloub není jednoduché. Odborníci se shodují, že někteří mazlíčci mohou mít chuť na výkaly kvůli tomu, že trpí deficitem trávicích enzymů. To znamená, že pejskovi chybí důležité živiny, které byly z jeho těla vyloučeny dříve, než mu poskytly službu. A co udělá pejsek? Chce je dostat zpátky do těla, a to prostřednictvím čerstvě vyloučených exkrementů. Koprofágie může být také způsobena nevhodnou stravou, která je chudá na některé živiny - nejčastěji vlákninu.

Na druhou stranu je důležité dodat, že kaprofágii může způsobit i „pouhá“ nuda. Pokud máte doma malé štěně, které tráví dny za čtyřmi stěnami bytu, pak je pro něj pojídaní cizích exkrementů ohromnou zábavou. V tomto případě platí, že štěňata s touto nechutnou kratochvílí zpravidla skoncují po prvních narozeninách. Není ani výjimkou, že koprofágie je naučeným chováním. Je možné, že váš pejsek pojídání hromádek jednoduše odkoukal od starších psů, a následně tento zvyk přijal za vlastní. Samostatnou kapitolou je situace, kdy fenka pojídá exkrementy svých štěňátek. Ničeho se nebojte, jde o chování, které vychází z pudu sebezáchovy. Fenka pouze chce, aby bylo místo, kde se štěňátka nacházejí, čisté a tudíž nehrozilo riziko vzniku infekce. Jakmile fenka přestane kojit, pojídání výkalů vymizí.

JAK CHOVÁNÍ ODNAUČIT?

Pravdou zůstává, že odnaučit pejska koprofágii je úkol hodný mistra. Přesto neztrácejte naději. S troškou trpělivosti i štěstí se vám to podaří! V první řadě se vyplatí, když budete s pejskem chodit na místa, kde je minimum cizích exkrementů. Případně můžete místo navštívit předem a výkaly odklidit. Výbornou pomůckou je také odlákání. Jakmile uvidíte, že se pejsek rozběhl k hromádce, nabídněte mu jeho oblíbený pamlsek nebo hračku. Sami uvidíte, čemu dá přednost. Stejně tak se vyplatí, když potrénujete povel „pusť“ nebo „fuj“. Začněte trénovat v domácím prostředí, a následně zkuste aplikovat povel i ve chvíli, kdy pejsek sevřel v ústech výkal. Chybu neuděláte ani tím, když zkontrolujete krmivo, které pejskovi dopřáváte. Možná doopravdy zjistíte, že za koprofágií stojí zmiňovaný nízký podíl vlákniny. 


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.