KDO NA NĚ ASI MYSLÍ? ANEB PSI A ŠKYTAVKA

Mohou psi škytat? Jasně, že ano. Častěji se škytání objevuje u štěňat, ale i u dospělých psů to není nic neobvyklého. Mějte na paměti, že je to normální jev, a obvykle nepředstavuje žádné zdravotní riziko. Pokud vás ale zajímá, jak pejskovi od škytavky pomoci, čtěte dál.

JAK VZNIKÁ ŠKYTAVKA?

Jak u psů, tak u lidí dochází ke škytavce během náhlých a samovolných stahů bránice vyvolaných drážděním bráničních nervů. Při těchto záškubech dochází k prudkému nasávání vzduchu do plic. Při průchodu tohoto prudkého vzduchu hrtanem, dojde k uzavření hrtanové příklopky.

Ani vědci přesně neví, proč ke škytavce dochází. Jednou z možností je, že náhlé stahy bránice jsou pozůstatkem vývoje plodu v děloze. Škytavka tak údajně slouží jako test vývoje dýchacích svalů. Další pravděpodobnou možností je to, že škytavka je způsob, jak z těla uvolnit plyny. Ať už je příčina jakákoli, většinou škytání spouští jeden z následujících faktorů:

Věk: Psí škytavka se vyskytuje nejčastěji u štěňat do věku cca osmi měsíců. Dle vědců posiluje jejich rostoucí plíce.

Stres: Škytavka může být také stresovou reakcí na nadměrnou stimulaci. A opět to platí více u štěňat.

Hltání: To často spouští škytavku i u lidí. Když rychle jíme nebo pijeme, přijmeme do těla nadměrné množství vzduchu, které pak nastartuje škytavku.

JAK PEJSKOVI OD ŠKYTAVKY POMOCI?

Jistě znáte řadu babských rad.  A také jste už určitě zjistili, že většina z nich nefunguje. Stejné je to u psů. Navíc většina rad, které zkouší lidé, jsou nevhodné pro psy. Například byste asi nechtěli naschvál vyděsit svého psa, aby se lekl. Pokud i přesto chcete něco vyzkoušet, zkuste následující:

Masáž bříška: Ta pejskovi pomůže uvolnit a zklidnit dýchání, což by mohlo zahnat škytavku.

Přimějte ho se napít: Stejně jako u lidí může voda přerušit stahy způsobující škytavku. Pít by ale měl pomalu, hltání by škytavku jen zhoršilo.

Škytavce také můžete předcházet tím, že zajistíte, aby pes jedl pomaleji. Dávejte mu jídlo po menších dávkách, pořídit můžete také protihltací misky. Ve většině případů je škytavka neškodná, pokud by se vám ale zdálo, že trvá moc dlouho a že něco nemusí být v pořádku, vyhledejte pro jistotu veterináře.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.