KDYŽ MÁ PES KILA NAVÍC. CO DĚLAT A JAK NADVÁHU POZNAT?

Mnoho pejsků je v domácnostech bráno jako právoplatný člen rodiny, a tak jim ze samé lásky často dáme něco dobrého na přilepšenou. Pokud je to jednou za čas a „přilepšená“ není v podobě zbytků jídla od stolu, pak je to v pořádku. Mnohdy se ale stává, že s dobrým úmyslem pejskovi dáme jídlo, ze kterého jeho zažívání nemusí být nadšené a dáváme mu ho tak často až mu způsobíme zdravotní komplikace.

Obezita není totiž velkým problémem jen u lidí, ale i u psů. V podstatě je to jednoduchá matematika, pokud je pejskův příjem větší než výdej, je to cesta do pekel, které dříve nebo později budete litovat. Obézní mazlíčci mají totiž mnohem kratší život a zvyšuje se u nich pravděpodobnost vzniku některých onemocnění.

U obézních psů se zvyšuje riziko:

  • - mnoho typů rakoviny, diabetes, srdeční choroby a hypertenze,

  • - artróza a rychlejší degenerace kloubů,

  • - kameny v močovém měchýři,

  • - kožní problémy, záněty.

Na druhé straně může být obezita indikátorem např. onemocnění štítné žlázy.

JAK POZNAT, ŽE JE VÁŠ PES OBÉZNÍ?

Úplně prvním krokem při řešení nadváhy nebo obezity u psa je přiznat si, že váš pes má problém a že je to s největší pravděpodobností vaše chyba. Pokud má nějaká ta kila navíc už delší dobu, může vám to připadat normální a ničeho si nevšimnete. Existuje ale několik ukazatelů, které vám prozradí, v jaké kondici váš chlupáč je.

Pes by měl mít vždy hmatatelná žebra, znatelný pas a břicho by z profilu nemělo být vyboulené. Pokud žebra vystupují a nahmatáte je až moc snadno, je pes podvyživený, pokud je nenahmatáte, má nadváhu. Každé plemeno má jinou stavbu těla, proto pokud máte podezření, ale nejste si jistí, obraťte se na vašeho veterináře, který následně poradí, jak se kil navíc zbavit.

CO S NADVÁHOU U PSA?

Ještě než se vrhnete do shazování kil, navštivte veterináře, který pejska zkontroluje a zjistí, jestli obezita stihla napáchat nějaké škody. Pak vám doporučí snížit krmnou dávku (příjem), zvýšit pohyb (výdej) a také se zaměřit na pamlsky, kterými jste zvyklí pejska odměňovat. Na nějakou dobu se jim zcela vyhněte, až budete s hubnutím na dobré cestě, můžete zařadit pamlsky, které jsou zdravé a pejskovi nenaženou kila zpátky. Vše ale s mírou, a to i zmíněný pohyb. Mějte na paměti, že obézní pejsek má přetížené klouby a může se tak hůře pohybovat. S ubývajícím kily pak můžete pohyb přidávat. 


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.