KDYŽ SE PES BOJÍ KOUPÁNÍ

Taky máte pejska, který se nevyhne žádné bahenní lázni ani možnosti zaplavat si v rybníku, ale když přijde na domácí koupel ve vaně, stáhne ocas a schová se? Čtěte dál a dozvíte se, z čeho strach pramení, a jak ho pomoci pejskovi překonat. Poklidné domácí koupeli zdar!

ŠPATNÁ ZKUŠENOST

Stačí jeden negativní incident během koupání, kterého si ani nemusíte všimnout, a strach je na světě. Příliš horká voda, uklouznutí ve vaně, vniknutí vody do nosu nebo štiplavého šamponu do očí - to vše může v pejskovi vyvolat pocit, že mytí není bezpečné.

ZTRÁTA KONTROLY

Plavání nebo dovádění ve vodě je pro pejska zábavná aktivita, kterou si sám zvolil, a má ji pod kontrolou. Na rozdíl od domácí koupele, o které rozhodujete vy, manipulujete s ním a omezujete jeho pohyb. Tato ztráta kontroly je dalším z důvodů, proč se chlupáči bojí koupele jako čert kříže (nebo spíš vody?).

PŘENESENÝ STRES

Někdy za to můžeme my, páníčci. Psi jsou na naše emoce extrémně citliví, a proto pokud my sami jsme z koupání nervózní, může se stát, že své negativní pocity přeneseme na domácího mazlíčka. Jestliže ke koupeli přistupujete jako ke stresujícímu zážitku, pes to bude brát stejně. I když nebude poslouchat a bude se bránit, nekřičte na něj, postupujte klidně a pomalu a zabraňte tomu, aby si koupel označil jako něco stresujícího. 

JAK VYKOUPAT PSA, KTERÝ NENÁVIDÍ KOUPELE?

1. Zůstaňte klidní

Nejprve se ujistěte, že vy sami máte ke koupeli pozitivní postoj. Pokud jste v jednom kole, vystresovaní nebo frustrovaní, raději koupel odložte a počkejte na moment, kdy budete uvolněnější.

2. Vytvořte pozitivní asociace

Dejte misku s jídlem k vaně/sprše a udělejte k ní cestičku z pamlsků. Nechte pejska, aby k ní v klidu došel, nějaký čas zůstal v koupelně a snědl pamlsky. Pak ho nechte zase odejít. Jde o to, aby si pejsek spojil příjemné zážitky s koupelnou. Když budete mít pocit, že v místnosti není ve stresu, dejte ho do vany a odměňujte pamlsky. Stále ale nezačínejte s koupelí. Pokud máte menší vanu a velkého pejska, případně ho myjete ve sprchovém koutě, nechte ho samotného z vany vyskočit. Získá tak pocit, že má nad situací kontrolu.

Jakmile bude pes schopen být ve vaně beze strachu, odstraňte mu jídlo a zkuste zapnout vodu. Dejte mu hračky do vody a stále odměňujte pamlsky. Můžete zkusit namazat stěnu vany trochou arašídového másla, pejsek se pak bude starat o něj a ne o tekoucí vodu. Dále mu trochu namočte tlapky, pokud bude stále v klidu, stříkněte trochu vody na tělo. Takto klidným a pomalým způsobem postupujte celým procesem koupele až do úplného konce. Během procedury pejska chvalte a odměňujte. Kdykoli by začal být rozrušený, ihned přestaňte a zkuste to znovu za pár dní.

3. Zabraňte negativním asociacím

Vytvořte z koupelny pro pejska bezpečné místo. Na dno vany můžete umístit protiskluzovou podložku, nezapomeňte otestovat teplotu vody, vyhněte se stříkání nebo nalévání vody přímo do očí a čumáčku. Pro umytí těchto míst můžete použít mokrou žínku. Další aktivity v rámci hygieny, jako je stříhání drápků nebo čištění zubů, nechte na jiné dny.

Sečteno, podtrženo - se spoustou trpělivosti, jemnosti a péče můžete celkem snadno změnit postoj svého chlupáče ke koupeli. Už jste navštívili naše We Love Dogs Spa na Vinohradech? I to je možnost, jak pejska vykoupat v těch nejlepších podmínkách. 

Podívejte se taky na video podcastu Smečka, který se tématu věnuje více do hloubky:


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.