KDYŽ SE SETMÍ ANEB TMA JAKO VELKÝ PSÍ STRAŠÁK

Strach ze tmy je jednou z nejrozšířenějších fobií. Často se jí bojí malé děti, je ale také velkým strašákem u dospělých a dokonce se najdou i psi, kteří po zhasnutí všech světel znejistí. Mohou naši čtyřnozí kamarádi trpět tzv. nyktofobií? A v případě, že ano, kde se strach bere a jak jim pomoci se ho zbavit?

SEPARAČNÍ ÚZKOST

Častým důvodem strachu ze tmy je separační úzkost, kdy pejsek nedokáže být doma sám. Tato diagnóza má mnoho příznaků jako je destruktivní chování, prohrabávání odpadků, vytí, vyprazdňování se doma apod. Jak separační úzkost souvisí s tmou? Někteří pejsci v noci spí daleko od svých páníčků. Může to být v jiné místnosti, patře, uzavřené kleci. Mají tak tmu spojenou se samotou. Když se v ní pak najednou octnou, vypadá to, že se jí bojí, přitom je „jen“ spouštěčem úzkosti. 

Pokud pejskovi chcete pomoci, nechte mu rozsvícené světlo. Stačí jen malá lampička, která v místnosti rozbije tmu. Díky dnešním moderním technologiím existují i světla, která můžete mít propojena s mobilní aplikací a rozsvítit se tak až ve chvíli, kdy se setmí. Případně poslouží i světlo s časovým spínačem. Je ale možné, že separační úzkost je u pejska natolik silná, že tento jednoduchý krok nepomůže. V tom případě se můžete obrátit na psího trenéra, který vám poradí, jak s pejskovou úzkostí nejlépe pracovat.  

ZHORŠENÝ ZRAK

Psi vidí ve tmě mnohem lépe než člověk, proto by se mohlo zdát zvláštní, že se jí mohou bát. Pokud si všimnete, že je pejsek po zhasnutí světel najednou více nejistý, nechce nikam jít, případně naráží do věcí, může to být příznak problému se zrakem. Často se tak stává u psích seniorů. Vlastníte mazlíčka, který dosáhl důchodového věku, a zhoršení zraku je nevratné? Je na místě mu pohyb doma ve tmě co nejvíce usnadnit. Můžete umístit podél podlahových lišt světelné pásky nebo do zásuvek pořídit světýlka. Zkrátka, aby měl pes ve svém zorném poli stále dostatek světla. 

PŘEDCHOZÍ TRAUMA

Strach ze tmy se může objevit u psa z útulku. Pravděpodobně nikdy nezjistíte, co si chlupáč prožil a která konkrétní událost úzkosti nastartovala. Často ale pramení z podmínek, ve kterých musel žít. Temné kouty, zavřené klece a minimum světla. I když v takovém případě může být práce s pejskovým strachem opravdu náročná, nevzdávejte to, obraťte se na odborníky a hlavně buďte trpěliví. 

Jak tedy pejskům se strachem ze tmy nejčastěji pomoci? To nejmenší, co můžete udělat, je nechat rozsvícená alespoň malá světýlka. Nejlépe ale bude fungovat vaše přítomnost. Stravte s nimi nějaký čas ve tmě a dejte jim najevo, že je vše v pořádku. Chlupáči jsou velmi vnímaví a dokáží vycítit vaše emoce. Pokud jste tedy klidní, je pravděpodobné, že se pejsek bude cítit stejně.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.