KLEC PRO PSA. PROČ SE JÍ NEBÁT A JAK NA NI PSA NAUČIT

Klec je pro mnohé pejskaře symbolem týrání a množitelů. V řadě diskuzí padají nesouhlasné a odsuzující názory. Jenomže klec je pouhý nástroj. Není ani dobrá, ani špatná. Záleží pouze na tom, jak ji jako majitelé používáme. V mnoha případech tak dokáže klícka nebo látková kennelka posloužit coby skvělá pomůcka.

Jednu věc je důležité ujasnit si hned na začátku: klec by v žádném případě neměla sloužit jako nástroj trestu a pes by v ní neměl trávit nekonečné hodiny. Zavřít do ní psa po ranním desetiminutovém venčení a pustit ho ven až večer po práci není v pořádku. V takovém případě ale stojí za popřemýšlení, proč vlastně psa máte a jak se vzájemně obohacujete.

ŽÁDNÝ KLECOVÝ CHOV

Z klece může mít pejsek své bezpečné místo, kam si chodí zalézt ve chvíli, kdy je unavený nebo když v bytě řádí vysavač. Využít ji můžete též při krmení, zejména když dáváte pejskovi například syrové kosti. V neposlední řadě zvládne klícka ochránit byt před ostrými psími zoubky, když například potřebujete odběhnout a nevěříte svému štěněti, nebo když se návštěva vašeho chlupáče bojí. Klícku či přepravku využijete též na cestách, a to nejen v letadle. Pes se díky známému předmětu rychleji uklidní v cizím prostředí.

Než si klec pořídíte, promyslete si správnou velikost. Pes by měl mít dostatečný prostor, aby si mohl stoupnout, otočit se a pohodlně si lehnout. Doma ji umístěte tak, aby v ní měl pes klid a aby do ní měl jednoduchý přístup. Naučte děti, že v kleci se pejsek nechává odpočívat. Je to zkrátka jeho prostor.

KLEC JE KOUZELNÉ MÍSTO PLNÉ ODMĚN

Samotné učení není vůbec složité. Pokud máte štěně, začněte co nejdříve. Nechte pejska klec očichat a odměňujte každé přiblížení a každý krok směrem dovnitř. Do ničeho jej však netlačte a dejte mu čas. Do klece můžete vložit také oblíbené hračky nebo pamlsky. Až bude pes bez problému chodit dovnitř, začněte s učením zavírání dveří. Trénink si opět rozfázujte do malých krůčků. Zavřete dveře, hned otevřete a pejska odměňte. Postupně dobu prodlužujte. Časy zavřených dveří ale střídejte. Zároveň můžete pejskovi občas nechat v kleci něco dobrého, aby se do ní naučil sám rád vracet.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.