KLIDNÉ SOUŽITÍ KOČKY A PSA. JAK HO DOCÍLIT?

Často jsou kočky a psi považováni za nepřátele a jejich soužití si spousta lidí nedovede představit. Přesto existuje mnoho domácností, kde žijí oba mazlíčci a rozhodně to tam nevypadá jako na bojišti. Při seznamování pejska a kočičky stačí dodržovat pár základních pravidel a nebudou daleko od toho, aby se z nich stali parťáci.

Ze všeho nejjednodušší je vychovat je společně od narození. Štěně a kotě si na sebe zvyknou nejrychleji a ve většině případů je ani nenapadne se považovat za nezvané hosty. Možnost pořídit si oba najednou se zřejmě naskytne jen málokdy, ale o nic složitější není ani seznamování již dospělého zvířete s kotětem nebo štěnětem. V tu chvíli ale buďte obezřetní a než si budete jisti, že si navzájem neublíží, mějte je vždy pod kontrolou. Kočce můžete ze začátku přistřihnout drápky, aby pejska nemohla zranit.

První kontakt

A jak na první seznámení? Usnadnit vám ho může ohrádka. Zvířata se přes ni mohou očichat, a přesto zůstanou v bezpečí. Takto absolvujte několik setkání. Začněte s pár minutami a v případě, že jde vše hladce, intervaly prodlužujte. Když se vám bude zdát, že je na čase ohrádku odstranit, připněte si pejska pro jistotu na vodítku a nechte mazlíčky se k sobě přiblížit. Vodítko poslouží jako pojistka, aby pes kočku nezačal honit. Přimějte psa si v klidu sednout, klidně používejte odměny, a pokud vše proběhne bez povyku, jejich chování náležitě odměňujte.

V každém případě se obrňte trpělivostí a uvědomte si rozdílnost povah koček a psů. Kočka je od přírody teritoriální, a pokud nikdy nebyla vystavena jiným zvířatům, může si ze začátku své území zuby drápy střežit. Oproti tomu pes je přátelské, loajální stvoření, které ve většině situací rádo vychází s ostatními. I přesto by mu teritoriální chování kočky nemuselo být po srsti. Proto by oba měli vědět, kde mají své místo, kde se budou cítit v bezpečí.

Jedna velká smečka

Cílem je, aby pes přijal kočku do své smečky a kočka ho tolerovala. Nezřídka to dopadá tak, že si kočka pejska natolik podmaní, že nakonec „šéfuje“ celé domácnosti ona. Myslete často na to, abyste ani jednomu nedávali důvod k žárlivosti. Snažte se jim věnovat odděleně, každému zvlášť, když pohladíte jedno zvíře, nezapomeňte na to druhé a pak si v ideálním případě hrajte i s oběma najednou. 

A jak je to s krmením? Rozhodně by měl každý mít své misky na jídlo i na vodu. V ideálním případě dál od sebe. A na závěr ještě jedna praktická rada. Najděte vhodné místo pro kočičí toaletu. Takové, kam se pes nedostane, rádi si tam totiž chodí smlsnout na kočičích exkrementech.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.