KLIDNÝ SILVESTR S PEJSKEM. JAK HO NA NĚJ PŘIPRAVIT?

Konec roku se blíží a přípravy na oslavy toho nového vrcholí. Většina psů na to má ale jiný názor a považuje silvestr za nejhorší den v roce. Není se čemu divit, všudypřítomné práskání rachejtlí je pro jejich citlivý sluch velice nepříjemné. Sepsali jsme proto několik užitečných rad, jak chlupáčům příchod nového roku co nejvíce zpříjemnit.

Konec roku se blíží a přípravy na oslavy toho nového vrcholí. Většina psů na to má ale jiný názor a považuje silvestr za nejhorší den v roce. Není se čemu divit, všudypřítomné práskání rachejtlí je pro jejich citlivý sluch velice nepříjemné. Sepsali jsme proto několik užitečných rad, jak chlupáčům příchod nového roku co nejvíce zpříjemnit.

Třes, schovávání se pod nábytkem, snaha o útěk, kňučení a vytí – to je jen krátký výčet toho, jak se u psa může projevovat strach a úzkost. Nejčastěji to můžeme vidět právě během silvestrovské noci. I na ni se ale dá připravit a stres u pejska co nejvíce minimalizovat.

Nejlepší je začít zvykat ho na hlasité vjemy už od malička. Čím častěji se s nepříjemnými zvuky bude setkávat, tím více mu zevšední až ho nakonec vůbec nevyvedou z míry. Tomuto postupu se říká desenzibilace a jde o to snížit citlivost pejska na určitý stresor – v tomto případě hlasité ohňostroje. Najděte si proto video s vybuchujícími petardami a pouštějte ho pejskovi. Během toho se chovejte zcela normálně a nedělejte žádný povyk. Toto opakujte několik dní a vždy postupně přidávejte hlasitost. Nikdy by ale neměla dosáhnout maxima. Uvidíte, že za chvíli to s pejskem ani nehne.

Když přijde den D snažte se během něj pejska co nejvíce unavit. Aktivní procházku směřujte spíše na dopoledne. Jakmile se totiž začne stmívat, nedočkavci pouští první petardy a v tu chvíli by už měl být pejsek v bezpečí. Hrajte s ním hry a snažte se veškerou jeho energii, kterou by mohl později využít k prožívání stresu, vybít. Další vycházky omezte jen na nezbytné venčení a pejska mějte vždy na vodítku. Pokud by zrovna někde vybuchla petarda, mohl by se leknout a utéct.

Připravte také únikové místo. Psi jsou ve strachu schopni se schovat tam, kam by vás to ani nenapadlo. Snaží se najít prostory, kde zvuky z venku slyší co nejméně. Je možné, že zalezou např. pod stůl nebo postel, rádi hledají úkryt i v koupelně. Můžete jim také speciálně upravit pelech a z deky udělat stříšku. Zkrátka buďte shovívaví a nechte je tam, kde se sami budou cítit co nejbezpečněji. Třeba i u vás na klíně.

Také je důležité, abyste vy sami byli v klidu. Chovejte se normálně, nestresujte se, zbytečně pejska nelitujte a neupozorňujte na jeho úzkost. Naopak se mu snažte zaměstnat hlavu a přivést ho na jiné myšlenky. Skvěle budou fungovat domácí hry a hlavolamy.

Páníčci, kteří si pak už nevědí rady, často sahají po uklidňujících lécích. Pokud se rozhodnete pro tento postup, rozhodně doporučujeme se nejdříve obrátit na veterináře. Je taky nutné zvážit, jestli pejskův stres nepřeceňujete a zbytečně ho tak neděláte závislým na lécích. Existuje i několik přírodních přípravků, které pejska částečně utlumí. Tak či tak věříme, že když nepodceníte přípravu, žádné léky nebudou třeba.

Přejeme vám, aby u vás příchod roku proběhl hladce a bez stresu.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.