KLIKR: VÍTE, KDY A JAK HO SPRÁVNĚ POUŽÍVAT?

Na první pohled malá a nenápadná krabička, na pohled druhý kouzelná pomůcka, díky které si váš pejsek osvojí nejeden povel. Pokud ještě nemáte, a především nepoužíváte při výcviku klikr, rychle to napravte. Slibujeme vám, že tuhle šikovnou pomůcku si zamilujete nejen vy, ale také váš čtyřnohý kamarád.

Život s pejskem s sebou přináší mnoho výzev. A pravděpodobně tou nejdůležitější výzvou je, abychom pejska naučili základním povelům. Někteří lidé k tomu používají „své“ metody, jiní chodí na cvičáky, a pak také najdeme páníčky, kteří při tréninku nedají dopustit na klikr. Pokud jste o této malé „klikací“ krabičce ještě neslyšeli, pak vězte, že jde o pomůcku zcela revoluční.

PROČ POUŽÍVAT KLIKR?

Není žádným tajemstvím, že pejsek při výcviku primárně reaguje na tón hlasu než na konkrétní slovo. Jenže udržet stejnou intonaci je pro nás lidi vyšší dívčí. A právě v tento moment do hry vstupuje klikr a jeho zvuk při klikání. Pokud tedy víte, že nedokážete povel říkat stejným tónem hlasu, přizvěte si na pomoc klikr. Při práci s klikrem je důležité myslet na to, že kliknutím „označujete“ správné chování, po kterém následuje odměna v podobě oblíbeného pamlsku. V psí hlavě se tedy může odehrávat následující rovnice: čím více kliknutí = tím více odměn. Podstatné je také správné načasování. V ideálním případě klikněte přesně ve chvíli, kdy váš pejsek uposlechne povel. 

NEJDŘÍVE PSA „NAKLIKEJTE“

I když by se mohlo zdát, že práce s klikrem je hračka, nenechte se zmást. Chvilku potrvá, než si váš pejsek na klikr zvykne a pochopí, jak tahle pomůcka funguje. I proto je dobré, když si vyhradíte čas a svého psa tzv. naklikáte. Jak naklikání v praxi probíhá? Sedněte si ke svému pejskovi, klikněte a ihned mu dejte oblíbený pamlsek. Tento jednoduchý trénink vyzkoušejte několikrát za den (ideálně třikrát) a pokračujte i v následujících dnech. Po pěti až sedmi dnech pes bude vědět, že po kliknutí následuje odměna. V takovou chvíli je pes „naklikaný“, což znamená, že se můžete po hlavě vrhnout do druhé části tréninku. 

ČAS NA POVEL

A teď teprve začíná ta pravá jízda. Jakmile totiž pejsek chápe, že po kliknutí přichází odměna, můžete se vrhnout do tréninku povelů. Například pejska gestem naveďte do lehu, při ulehnutí klikněte a odhoďte pamlsek stranou. Tím, že pamlsek odhodíte stranou, pejskovi naznačíte, že povel ukončujete. Postupem času vyřaďte z naváděcí ruky pamlsek a naopak před samotným gestem vyřkněte slovní povel. V praxi to vypadá následovně: řekněte „lehni“, ukážete gesto, při ulehnutí kliknete a na závěr odhodíte pamlsek. Voilà, je hotovo! Práce s klikrem vám sice zprvu může připomínat mravenčí práci, avšak jakmile si pejsek na klikr zvykne, uvidíte, že nové povely bude zvládat doslova levou zadní.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.