KOČKA NENÍ PES! PŘESTO JI MŮŽETE S VAŠÍM PEJSKEM SKAMARÁDIT

Už delší dobu koketujete s myšlenkou, že byste svému psímu miláčkovi pořídili sourozence, ehm kočičku? Nebo naopak žijete v ryze kočičí domácnosti, kterou chcete oživit psí energií? Ať tak či onak, aktuálně stojíte před složitou výzvou – skamarádit dva tvory, kteří o vzájemné kamarádství vůbec nestojí.

Vzpomeňme si na knížku O pejskovi a kočičce. Pravda, tato dvojice společnými silami neukuchtila ani dort, přesto pejsek s kočičkou dokázali, že i bez větších neshod spolu dokážou žít pod jednou střechou. Inspirujte se pohádkovými postavami Josefa Čapka a naučte kočku i psa vzájemnému přátelství. A věřte, že pokud se obrníte trpělivostí, nebudete na své zvířecí mazlíčky naléhat a dokážete oběma naslouchat, pak vaše mise bude úspěšná.

1. POSTUPUJTE POMALU

Co byste dělali, kdyby do vašeho bytu přišel cizí člověk a už by neodešel? S radostí by spal ve vaší posteli, jedl vaše jídlo a přátelil se s vaším partnerem? Hádáme, že byste radost neměli. A věřte, že podobné pocity může zažívat také kočka, nebo pes, který se musí vyrovnat s novým spolubydlícím. I proto se vyplatí, když při vzájemném seznamování budete postupovat po krůčkách a s pokorou. Pamatujte, že kočka je velmi teritoriální, a tudíž pejska v prvních dnech držte dál od území, kterému kočička dominuje (např. její pelíšek nebo jiné oblíbené místo na spaní). Pokud vašemu domovu do této chvíle vládl pejsek, pak ho připravte na nový kočičí pach. Kočku se psem opatrně seznamujte, ale v žádném případě je nenechte v prvních dnech bez dozoru

2. ZÁZRAČNÉ POVELY

Je vcelku časté, že pes v domnění hry honí kočku po bytě, zatímco kočka celou situaci chápe tak, že ji pronásleduje predátor. Logicky se kočka bojí a v rámci boje vytasí svou nejúčinnější zbraň – drápy! K tomuto nemilosrdnému boji ale vůbec nemusí dojít. Pokud vás pejsek poslouchá na slovo a vnímá základní povely, pak máte téměř vyhráno. Jakmile pes začne kočku pronásledovat, ihned vyřkněte povel. Tím dáte psovi najevo, že nechcete, aby honil svého nového spolubydlícího. Naneštěstí, kočky nejsou nejlepší žákyně, a tak je jenom stěží ovládnete povelem. Přesto platí, že většina koček je z psa spíše nervózní, a tudíž dají přednost bezpečnému místu před nebezpečným bojem. 

3. PSÍ A KOČIČÍ MÍSTO

Každý z nás potřebuje své místo, kde se cítí v bezpečí. A jinak tomu není ani u psů a koček. Myslete na to, a připravte pro každého mazlíčka speciální místo, které bude vyhrazeno pouze pro jeho potřeby. Zatímco vaše kočka ocení například vyvýšený domeček, váš pes zase bude štěstím bez sebe z místa, které bude nedostupné pro kočku. Obdobně byste měli přistupovat také k jejich miskám s jídlem. Rozhodně není žádoucí, aby se kočka se psem „dělila“ o jednu misku s vodou, naopak je velmi důležité, aby každý z mazlíčků měl svůj „jídelní koutek“, do kterého mu druhý nepoleze. 

4. DOPŘEJTE OBĚMA POZORNOST

Žárlivost rozhodně není jenom lidskou doménou. I proto je dobré, když oběma mazlíčkům budete věnovat stejný díl pozornosti. Díky tomu se vyvarujete žárlivých „scén“ a zbytečným útokům. A v neposlední řadě buďte trpěliví. Skamarádit psa a kočku trvá dny, týdny a někdy i dlouhé měsíce. Pokud ale budete k celému procesu přistupovat pozitivně, vyhnete se jakýmkoliv trestům a dopřejete psovi i kočce dostatek prostoru, pak jistě najdou společnou, a troufáme si tvrdit i přátelskou, řeč.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.