KRMIVA CELTIC CONNECTION - CO VÁS ZAJÍMÁ

Otázky pro Lindu M. Gould, autorku receptur granulí Celtic Connection, které jsou pro nás tím nejlepším krmivem pro pejsky.

Kterou ze surovin v krmivech Celtic Connection považujete za nejhodnotnější a jaká je její funkce v těle psa? 

Nejdůležitější je samozřejmě MASO! Psi jsou "funkční všežravci", což znamená, že s rostlinnou stranou PŘEŽIJÍ, ale pokud se podíváme na jejich stavbu kostí, čelistí, zubů, trávicí trakt... je jasné, že jsou ADAPTOVÁNI na konzumaci masa. Maso je pro ně zdrojem všech nezbytných aminokyselin a jejich tělo a trávení je tomu dokonale přizpůsobeno.   

Proč by tedy mělo krmivo obsahovat ovoce, zeleninu a byliny?

Zelenina, ovoce a bylinky by vždy měly být v krmivu zastoupeny až na druhém místě, nikdy na prvním. V přírodě divocí psi, vlci a jiné psovité šelmy sami vyhledávají bobuloviny, ovoce, byliny i zeleninu k doplnění vitamínů a minerálů. Matka Příroda nás moudře vybavila instinkty, které nám pomáhají poznat, z jakých zdrojů doplníme látky, které tělu chybí. Proto i my lidé máme někdy neodolatelnou chuť na konkrétní jídlo. Rostlinné složky krmiva jsou také zdrojem vlákniny, nezbytné pro dobré trávení a udržení zdravé střevní mikroflóry. 

Některé zdroje uvádí, že bezlepková / bezobilná dieta nemá u psů žádné faktické opodstatnění. Představují tedy bezobilná krmiva pro psy opravdový přínos? 

Klinická nesnášenlivost lepku byla sice prokázána zatím snad jen u jednoho (možná dvou?) psů, ale faktem zůstává, že lepek v krmivu pochází ze surovin, které nemají ve stravě psů přirozené místo, typicky z obilovin. Upřímně, už jste někdy viděli pejska, který se ROZZÁŘÍ a začne slinit, když uvidí pšeničný lán? A lepek, jak už název napovídá, je lepkavá hmota, která ulpívá na klcích tenkého střeva, čímž může snižovat vstřebávání důležitých živin. Navíc, v obilí obsažená kyselina fytová na sebe váže zinek a hořčík, minerály, které jsou zásadní pro svaly, imunitní systém a regulaci energie a snižuje tak jejich vstřebání. Takže lepek a obiloviny nejen, že psům nedávají, co potřebují, ale také blokují přirozené a žádoucí hospodaření s prospěšnými látkami obsaženými ve stravě. Jejich negativní vliv je tedy hned dvojího druhu. Podle některých názorů ovlivňuje lepek i kondici mozku, což může způsobovat výkyvy nálad, rozladěnost... Už jste si někdy všimli, jak u psů, krmených granulemi s obilím, po jídle raketově vzroste aktivita až do té míry, že jsou i schopni porvat se s druhým pejskem v domácnosti? Je to nejenom rychlým nárůstem hladiny krevního cukru, který je běžný i u rýže nebo brambor, ale také tím, že lepek potencuje zánětlivé procesy v těle a mozku, které se mohou projevit i změnou chování. 

Jaká je funkce glukosaminu, chondroitinu a MSM v těle a jejich nepřetržité podávání vhodné? 

Glukosamin a chondroitin jsou minerální látky vyskytující se nejhojněji na koncích dlouhých kostí, kde se podílejí na stavbě a tvorbě tkáně chrupavky. Divoce žijící šelmy proto z kořisti vždy konzumují menší kosti, jako zdroj vápníku a právě konce dlouhých kostí, odkud pro sebe glukosamin a chondroitin získají. 

MSM je biologicky aktivní organická molekula síry s vazbou fosforu. V přírodě bychom ji nalezli v dešťové vodě a ovoci a zelenině, které ji absorbují. MSM se rozkládá na aminokyseliny se sírou, methionin a cystein, nezbytné například pro tvorbu taurinu nezbytného pro zdravé srdce a oči. Síra je nezbytná pro tvorbu buněčných membrán a jejich správnou prostupnost. 

Glukosamin, chondroitin a MSM v našich krmivech tedy nejen, že dodávají organismu pejska stavební kameny pro správnou tvorbu chrupavek a kostí, ale také vytváří podmínky pro tvorbu zdravých buněk, které budou schopny tyto živiny správně přijímat i vylučovat. Díky jejich synergickému efektu se můžete spolehnout na to, že jste pro zdravé klouby mazlíčka udělali a děláte maximum. 

Doporučila byste Celtic Connection specificky pro nějaké plemeno nebo typ pejska? 

Jeden každý pejsek si zaslouží jenom to opravdu nejlepší, zdraví, péči i pohodlí, proto nemůžu vypíchnout jen někoho. Na našich granulkách skvěle prospívají štěňata i senioři. 

Máme radost, že chutnají i mlsným a vybíravým psům. Mám kamaráda, kterého jeho čubička odmítáním jídla nutila ke změně krmení skoro každý měsíc a jeho domácnost se plnila zbytky nedojedených granulí všech značek. Což ho mimo jiné stálo i dost peněz. Dala jsem mu zadarmo 2,5kg balení a pejskovi moc chutnalo. Kamarád byl ovšem přesvědčen, že se brzy bude opakovat starý scénář a pejsek začne odmítat i naše granule. Týdny plynuly a kamarád si přisel pro 5,5 kg a potom i pro 12kg pytel. Naše krmivo jeho čubičce chutná pořád, je to právě pět let. Její veterinář si nemůže vynachválit v jak výborné je kondici a jak dobře se, i přes pokročilý věk, pohybuje.

Nicméně, vysoce vhodná jsou naše krmiva pro pejsky s prokázanou nebo předpokládanou potravinovou nesnášenlivostí. I když to byl jeden z faktorů, který jsem zohledňovala při tvorbě prvního krmiva, výsledky mé očekávání předčily.
Psi s potravinovou alergií v 85 % případů negativně reagují na hovězí, tomu jsem se tedy zcela vyhnula. 42 % nesnáší kuře (někteří pejsci dokonce kuře i hovězí). Mnoho výrobců proto produkuje granule například z ryb, ale ve složení stále najdete kuřecí tuk, takže takové krmivo mnoho neřeší. Naše první krmiva tedy byla postavena na jednom proteinu - drůbežím, rybím nebo jehněčím. 

S tím jsem ovšem nebyla úplně spokojena, protože třeba jehněčí maso neobsahuje veškeré esenciální aminokyseliny v množství potřebném pro dokonalé zdraví. Když budete psa krmit trvale jen jehněčím, tělo po čase rozpozná potřebu doplnění aminokyselin, kterých se mu nedostává a pejsek začne instinktivně hledat jiné zdroje k jejich doplnění, jak jsem popisovala výše.  A protože psy krmíme z misky a venku jim nic požírat nedovolíme, projeví se tento deficit nejčastěji poruchou trávení, kožními problémy nebo odmítáním krmiva. My si myslíme, že je pejsek vybíravý, ale on je ve skutečnosti nemocný. 

Proto, abych zajistila skutečně optimální množství a skladbu aminokyselin ve svých krmivech, rozhodla jsem se využít DVOU zdrojů bílkovin v každém z nich. Jehněčí maso například postrádá aminokyseliny, které bohatě nacházíme v mase koz a naopak. Takže kombinací mas těchto zvířat ze stejné podčeledi máme kompletní spektrum aminokyselin, můžeme tímto krmivem krmit donekonečna a stále máme hypoalergenní recepturu. A to je pro páníčky skvělá zpráva. Nerozuměli tomu, proč jejich alergický pejsek na monoproteinové hypoalergenní dietě začal mít zničehonic problémy, které řešili hledáním nového jídla každých několik měsíců. A tyto problémy navíc připisovali další získané citlivosti na konkrétní složku krmiva.

Podělíte se s námi o příběh konkrétního pejska, kterému Celtic Connection pomohl?

Myslím, že skvělý je příklad zlatého retrívra jménem Gribouille, který trpěl výraznou svědivostí a stále se drbal. Majitel si prošel kolečkem doporučení veterinářů, chovatelů, rad přátel, ale chudáčka Gribouillea svědění pořád trápilo do té míry, že si vylizoval a vykusoval srst a sám sobě tak hodně ubližoval. Nakonec mu soused doporučil Celtic Connection a během pár týdnů nejen, že svědění ustalo, Gribouilleovi dorostla srst a uzdravila se kůže, ale také se velice zklidnil. Stal se z něj viditelně spokojenější a šťastnější pejsek a stejně šťastný byl i jeho páníček a nakonec i já!

Váš We love dogs


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.