LEGRAČNÍ PSÍ CHOVÁNÍ, KTERÉ VE SKUTEČNOSTI VŮBEC NENÍ K SMÍCHU. CO ZA PROBLÉM MŮŽE ZNAČIT?

Pejsci dokáží být pěkní šašci, kteří nás rozesmějí, až se za břicho popadáme. Kolikrát jste sledovali vašeho mazlíčka, jak si legračně hledá svou oblíbenou hračku v košíku nebo se „zavrtává“ v pelíšku ke spánku. Jejich často pošetilé zato velice vtipné chování je jedna z věcí, které na nich milujeme. Existuje ale několik situací, které na první pohled vypadají legračně, přitom ve skutečnosti mohou značit problém.

HONĚNÍ OCÁSKU

Někdy bychom opravdu potřebovali vědět, co si pejsci myslí. Kousání a honění vlastního ocásku je totiž chování, které nemusí vůbec nic znamenat, a my se mu můžeme zasmát, pokud se to ale stává podezřele často, může to taky být příznak nemoci. V nejlepším případě je příčinou jen nuda a přebytek energie, kterou se pejsek tímto způsobem snaží zbavit, v tom horším ucpané anální žlázky, obsedantně-kompulzivní porucha chování nebo úzkost. Pokud máte podezření, že váš chlupáč touto aktivitou jen nezahání nudu, navštivte pro jistotu veterináře.

PITNÝ REŽIM

Pití z rybníka nebo dokonce z kaluže může vypadat neškodně. Však psí trávení si s tím nějak poradí, a když má chlupáč žízeň, jen ať se napije. Jenže taková voda z neověřeného zdroje může pejska pěkně potrápit. Často totiž obsahuje bakterie, které nadělají pěknou neplechu. Ostatně, vy byste se z rybníka asi taky nenapili, že? Proto je dobré mít při sobě misku a lahev s vodou, případně pořiďte praktickou lahev s pítkem přímo pro pejsky.

VODNÍ HRÁTKY

S vodou souvisí i další nebezpečí. Mnoho pejsků ji miluje a my jim koupání rádi dopřejeme. Obzvlášť v létě nám to může připadat jako skvělý nápad. Pejsek si ve vodě vyhraje a ještě se hezky zchladí. Jenže i zde existuje nebezpečí, a to hned několik. V horkých letních dnech byste pejska rozhodně neměli nechat jen tak skočit do vody. Z náhlého ochlazení by mohlo dojít k šoku a kolapsu. Pejska proto ohlídejte, aby do vody šel postupně. Chápeme, že u některých milovníků vody to může být náročné, ale tady jde opravdu o život.

Když už je pejsek dostatečně ochlazený a hraje si vesele ve vodě, nenechte ho tam moc dlouho. Plavání je pro něj vyčerpávající, zároveň v zápalu hry nemusí odhadnout své síly a vy tam pak pro něj budete skákat. Třetí hrozbou je intoxikace vodou. Může se to stát u aportování míčku do vody nebo i doma při hrátkách se zahradním zavlažováním – voda stříká kolem dokola a neúnavný pejsek ji chytá do tlamy. Na první pohled skvělá zábava, pokud ale pejska necháte polykat vodu nebo chytat ve vodě míček příliš dlouho, nadměrný příjem tekutin může způsobit vážné zdravotní problémy. Proto mějte vodní hrátky vždy pod kontrolou.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.