MÁTE PŘEHLED V POVINNÝCH A NEPOVINNÝCH OČKOVÁNÍCH PRO VAŠEHO PEJSKA?

Pokud patříte mezi chovatele – začátečníky, pak možná tápete v povinných a nepovinných očkováních. I proto se vyplatí, když si jednou provždy uděláte pořádek v tom, jaké vakcinace jsou pro pejska nezbytně nutné. Navíc je dobré vědět, v jakém věku by jednotlivá očkování měl absolvovat.

Všichni majitelé pejsků si přejí, aby jejich čtyřnohý kamarád byl v první řadě zdravý. A se zdravím úzce souvisí také pravidelné návštěvy veterináře, a především povinná očkování. Pokud nevlastníte chovnou stanici, pak jste si malé štěňátko pravděpodobně převzali už s několika zápisy v očkovacím průkazu.

Štěně ve věku mezi šesti až osmi týdny totiž musí absolvovat očkování proti psince a parvoviróze. Zhruba po třech týdnech následuje přeočkování, v rámci kterého je štěně naočkováno ještě proti infekčnímu zánětu jater a parainfluenzi psů. Okolo patnáctého týdne života dochází k poslednímu přeočkování proti zmíněným nemocem a k naočkování proti leptospiróze.

POVINNÁ VZTEKLINA

Následně vás čeká ještě jedno důležité očkování v podobě vakcíny proti vzteklině. I když v některých státech není očkování proti vzteklině povinné (např. v Itálii), v České republice zákon hovoří opačně. Dejte si tedy pozor, abyste svého psího miláčka naočkovali proti vzteklině mezi třetím až šestým měsícem jeho života. V opačném případě hrozí, že zaplatíte nepříjemnou pokutu.

Zároveň je důležité myslet na to, že většina vakcín proti vzteklině působí rok. Raději si uložte upozornění do kalendáře, abyste za rok nezapomněli svého pejska vzít k veterináři na přeočkování. Pravdou ale zůstává, že v současné době naleznete na českém trhu také vakcínu proti vzteklině, která se aplikuje pouze jednou za dva roky.

DOPLŇKOVÁ OČKOVÁNÍ

Pejskovi samozřejmě můžete dopřát také nepovinná očkování, tzv. doplňková očkování. To, zda se pro doplňkové očkování rozhodnete, je čistě na vás a na vašich preferencích. Přesto je dobré vědět, jakým nemocem můžete u pejsků předejít.

Pokud máte doma psa, který tráví většinu času v přírodě a ve vysoké trávě, pak ho můžete naočkovat proti lymské borelióze. Tuto nepříjemnou bakteriální nemoc přenáší klíšťata a rozhodně se řadí k nemocem nebezpečným. V ideálním případě naočkujte pejska proti borelióze před klíšťovou sezónou. Připravte se také na to, že po roce musí pejsek absolvovat revakcinaci.

Nejen v případě, že doma chováte mnoho psů, máte chovnou stanici nebo pravidelně navštěvujete výstavy, zvažte také očkování proti psincovému kašli. Opět se jedná o nepříjemné onemocnění, během kterého pejska trápí kašel nebo zápal plic. Šíření psincového kašle je masivní ve městech, kde se pejskové potkávají a očichávají stejná místa.

V neposlední řadě můžete pejska naočkovat také proti tetanu, onemocnění, které se do těla dostane po poranění. Podle veterinářů postihuje tetanus především štěňátka, u kterých dochází k výměně zubů. I proto je dobré, když pejska proti tetanu naočkujete ve třetím měsíci, tedy v době, kdy mu vypadávají první mléčné zuby.

A CO VEDLEJŠÍ ÚČINKY?

Zatímco v lidské říši je očkování leckdy doprovázeno vedlejšími účinky, pejskové jsou v tomto ohledu mnohem odolnější. Přesto se ve výjimečných případech může stát, že váš čtyřnohý mazlíček bude po očkování unavenější, ztratí apetit k jídlu nebo bude mít horečku. V takové chvíli na nic nečekejte, a ihned se vypravte na veterinární kliniku. Veterinář následně pejska prohlédne a zjistí, zda za jeho zdravotní problémy doopravdy může očkování. 


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.