NA CO SE ZAMĚŘIT PŘI VÝBĚRU GRANULÍ PRO VAŠEHO PEJSKA

Všichni to známe, pro našeho pejska chceme jen to nejlepší a kvalitní krmivo je úplným základem pro jeho dobré zdraví. Pojďme se společně podívat na to, podle čeho vybírat kvalitní granule a na co si při jejich výběru dávat pozor.

ZAMĚŘENO NA SLOŽENÍ

Klíčem výběru kvalitních granulí je čtení jejich složení. To je nejdůležitějším údajem, podle kterého se můžeme při výběru granulí řídit. V první řadě je nutné zaměřit se na samotné pojmenování jednotlivých surovin. Obecná pojmenování jako např. „obiloviny“, „maso a výrobky živočišného původu“, „živočišný tuk“ nám příliš o přesném složení krmiva nenapoví, v tomto případě je nanejvýš jasné, že se o kvalitní produkt nejedná. Zato u kvalitních krmiv jsou ve složení uvedené pouze přesně pojmenované složky jako např. „jehněčí maso“, „rýže“, „jehněčí tuk“.

BÍLKOVINY A TUKY

V kvalitních granulích hledejte na prvním místě maso přesně určeného druhu a stavu, a to čerstvé, sušené nebo moučka. Je klíčovou složkou potravy a zdrojem živočišných bílkovin. Pokud je ve složení uvedeno maso v čerstvém stavu, vždy by mělo následovat maso v sušeném stavu či moučka. Čerstvé maso totiž obsahuje 70 % - 80 % vody, a proto je po jeho vysušení reálný podíl masa v granulích podstatně menší. Rostlinné bílkoviny jsou taktéž důležité, ale v daleko menší míře než bílkoviny živočišné. V žádném případě nesmí nahrazovat maso, což se u nekvalitních krmiv děje poměrně často.

Obecně platí, že pro dospělého psa je optimálních 20 % - 30 % bílkovin, ale nezapomeňme, že při výběru vhodných granulí musíme taktéž zohlednit věk, aktivitu a zdravotní stav pejska.

Co se obsahu tuků v krmivu týče, psi mnohem lépe využívají tuky živočišné, nikoliv rostlinné. Obecně se doporučuje jejich obsah pohybující se od 10 % do 20 %.

SACHARIDY

Sacharidy jsou pro pejska významným zdrojem energie. Mezi nejlepší zdroj sacharidů patří například brambory, rýže a oves. Dávejme pozor na obiloviny, taková pšenice obsahuje vysoké množství lepku, proto se pro pejsky stává těžce stravitelnou a může vyvolávat alergie. U kvalitnějších krmiv se často setkáváme s označením Grain Free, tzn. bez obilovin.

Taktéž nesmíme zapomenout na vlákninu, která podporuje správnou činnost střev, (doporučený obsah v krmivu je 2 % - 5 %). A dále také na obsah vitamínů (zejména A, B, H, C, D, E) a minerálních látek, které jsou nezbytné pro správný vývoj kostry, činnost svalů orgánů (vápník, fosfor, sodík, hořčík, draslík, chlór, síra).

Pozor! Velká část minerálů projde zažívacím ústrojím pejska, aniž by se vstřebala, a proto vybírejte nejlépe takové krmivo, které obsahuje minerály v chelátové formě, které se mnohem lépe vstřebávají.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.