NECH MĚ ČICHAT!

Psí čenich má opravdové super schopnosti. Čich psa je oproti lidskému deseti až sto tisíci násobně silnější a zvládne najít pomyslnou jehlu v kupce sena. Kromě toho se však čumáček zvládne postarat také o fyzické a mentální vyžití pejska a čichání dokáže psa příjemně uklidnit. A proto vzhůru k nejbližšímu trávníku!

Majitelé psů často dělají při venčení jednu důležitou chybu: předpokládají, že svého parťáka nejlépe utahají rychlou chůzí nebo házením míčku. Realita je však o něco pomalejší. Psa stačí v mnoha případech prostě nechat důkladně čichat.

PSÍ INSTINKT V AKCI

Pejsek pro sebe dělá pomocí čichání něco velmi užitečného. Skrze svůj čenich prozkoumává své okolí, analyzuje zajímavé informace a trénuje své instinktivní chování. Čichání je navíc náročné na výdej energie, a tak bude váš chlupáč z dobře pročichané procházky stejně unavený jako z běhání za míčkem. Házení tenisáku má navíc oproti čenichu zabořeném v trávě velkou nevýhodu – zvyšuje adrenalin a nevhodný míček ničí zubní sklovinu.

DOMÁCÍ ČICHÁNÍ

Čichání je pro pejska přirozené chování a dokáže psího jedince rychle zklidnit a zrelaxovat. Všimněte si, že po náročnější situaci pejsek často automaticky zapíchne nos k něčemu voňavému. Takto se uklidňuje. Toho můžete využít nejen na procházkách, ale také doma. 

Svému psovi můžete pořídit nebo vyrobit speciální čichací dečku se záhyby či kapsičkami, do kterých schováte dobré pamlsky. Použít můžete též obyčejnou starou deku, v níž ztratíte pár odměn. Pejsek se pak zabaví tím, že pamlsky hledá. Rozhodit pamlsky můžete též do chundelatého koberce nebo třeba mezi psí hračky.

S psí touhou vyčenichat i nemožné počítá mimo jiné zajímavý psí sport jménem nose work. V něm psi hledají na ulici či v lese speciální vzorek, který pak musí správným způsobem označit. Jednodušší variantu si však můžete zahrát třeba s voňavým pamlskem u sebe doma.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.