NEUVĚŘITELNĚ CITLIVÉ PSÍ ČUMÁČKY. DOKÁŽÍ POZNAT I RAKOVINU?

Je známým faktem, že psi mají velice citlivé čumáčky a že umějí vyčmuchat kde co. Stačí otevřít šunku a pes, který byl v hlubokém spánku na druhém konci bytu zbystří a vmžiku je u vás. Podle výzkumu má pes až deset tisíckrát lepší čich než člověk. To mu umožňuje nejen vyčmuchat dobroty, ale hlavně využívat svůj čumáček např. při hledání lidí, drog nebo výbušnin. Psi dokonce dokáží poznat u ženy těhotenství ještě dřív, než to odhalí těhotenský test, a některé výzkumy tvrdí, že jsou schopni vycítit i rakovinu. Je to možné?

Příběhy o psech, kteří poznali rakovinu, se objevily již v roce 1989. Například kříženec labradora a německého ovčáka odhalil rakovinu plic, husky upozornil svou majitelku na rakovinu vaječníků a vyšla také kniha s názvem Doctor Dogs, kde najdete několik dalších případů.

Podle Medical News Today výzkumy ukazují, že díky výcviku mohou psi u lidí odhalit různé druhy rakoviny – dokonce i v raných stádiích. Jako mnoho jiných nemocí zanechává rakovina specifické pachové stopy v těle a tělesných sekretech. Psi, kteří se výzkumu účastnili, tak byli schopni nemoc cítit z pokožky, dechu, potu a následně na ni upozornit. 

Důležitý je tedy správný trénink. Tomu se v USA věnuje nadace In Situ, která učí psy, jak detekovat už i raná stádia rakoviny u lidí. Cvičí zde zejména německé, belgické a australské ovčáky a bígly. Příležitostně i jiná plemena, klíčový je jejich temperament

JAK SE CHOVÁ PES, KTERÝ VYCÍTÍ RAKOVINU?

Reakce psů při odhalení rakoviny se různí. Když zmíněná fenka huskyho poprvé ucítila rakovinu vaječníků své majitelky, projevilo se to extrémním čicháním a následným útěkem. „Položila mi nos na břicho, čichala tak intenzivně a soustředěně, až jsem si myslela, že jsem si vylila něco na tričko. Udělala to takhle třikrát. Po třetí odešla a schovala se,“ uvádí majitelka.

Německý ovčák, který odhalil rakovinu plic, údajně zabořil čumák do hrudi své majitelky a úzkostlivě tam hrabal.

Tyto příběhy ukazují, že neexistuje pouze jediný způsob chování, který signalizuje, že pes cítí něco neobvyklého. Ve většině případů je reakce založena na povaze a výcviku. Jeden znak ale měli společný všichni psi, na první pohled byla zřejmá změna v chování, která jejich páníčkům naznačila, že se něco děje. Pokud se váš pejsek začne chovat jinak, není se třeba hned obávat. Pokud se ale u něj opakuje jistý vzorec chování, měl by ho vidět veterinář a pokud se ukáže, že je pejsek zdravý, ale chování přetrvává, možná byste si měli naplánovat pro jistotu návštěvu lékaře i vy.

Mohou tedy psi cítit rakovinu? Věřte nebo ne, výzkumy stále více potvrzují, že je to možné. Není se čemu divit, vysoce citlivé psí smysly mohou u svých majitelů vycítit ledacos, a je to jen další důkaz, jak neuvěřitelně silné pouto dokáže být mezi člověkem a jeho čtyřnohým kamarádem.


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.