OCHRANA MAZLÍČKŮ PŘED KLÍŠŤATY A BLECHAMI

S teplou zimou přišel čas aplikace přípravků proti klíšťatům a blechám o hodně dříve, než jsme zvyklí. Volit můžete z mnoha přípravků, které jsou k dostání v lékárnách, drogeriích, u veterináře nebo v prodejnách chovatelských potřeb.

Při výběru přípravku mějte na paměti případné zdravotní problémy svého pejska, specifika prostředí, v němž se pohybuje a jeho životní styl.

Pokud musíte mazlíčka z léčebných důvodů denně šamponovat a koupat, výrazně snížíte účinnost spot-on přípravků (pipety, které se aplikují za krk). Když máte aktivního plavce, měli byste po aplikaci spot-onu zabránit koupání venku alespoň tři (ale lépe pět) dnů, aby se přípravek dostatečně vstřebal a snížila se míra jeho vymývání.

Velmi pečlivě zvažte, jaký přípravek volíte, pokud váš kamarád trpí neurologickým onemocněním.

Je důležité si uvědomit, že funkce běžných přípravků proti blechám a klíšťatům je založena na obsahu PESTICIDŮ (i když se tomuto výrazu výrobci vyhýbají), tedy látek s otravným účinkem na hmyz. Většina těchto látek funguje na hmyz jako nervový jed. Pokročilé varianty těchto přípravků fungují již při kontaktu cizopasníka s kůží ošetřeného zvířete a minimalizují tedy riziko "zakousnutí se". Plný účinek (paralýza a smrt) se dostaví vždy, když se blecha nebo klíště zakousne a začne sát krev. Ve vztahu k celé populaci jsou tyto nejrozšířenější přípravky považovány za bezpečné, ale u citlivých nebo nemocných jedinců a seniorů mohou vyvolat závažné neurologické potíže nebo i smrt, jak informují americké státní dozorové orgány FDA a EPA. Nejvyšší rizika jsou shledávána u přípravků ve formě tablet a spot-onů, kde dochází k jednorázové aplikaci vyššího objemu účinné látky.

Alternativou k výše popsaným výrobkům jsou REPELENTNÍ přípravky na rostlinné bázi. Jde o esenciální oleje a silice, kterými příroda vybavila některé druhy bylin, keřů a stromů jako přirozenou ochranou před hmyzem a dalšími cizopasnými organismy.

Skvělé na nich je, že jsou netoxické a můžete je tedy aplikovat i velmi citlivým psům, štěňatům a psím seniorům. U přírodních antiparazitik také není třeba uplatňovat bezpečnostní opatření jako u chemických, např. že by s vámi ošetřený pejsek neměl spát v posteli. Nám lidem navíc bylinné obojky a pipety příjemně voní. Lze je také kombinovat s konvenčními insekticidními pipetami a obojky, které funkčně doplní svým repelentním působením.

Mechanismus jejich účinku je navíc preventivní - hmyz odpuzují a snižují tak riziko přenosu nemocí, například boreliózy či encefalitidy, které se přenášejí při zakousnutí cizopasníka. V případě insekticidů se účinek projeví většinou právě až při zakousnutí.

V naší nabídce naleznete bylinné repelentní přípravky od špičkové izraelské firmy ARAVA. Ta se celosvětově proslavila svou přírodní kosmetikou pro psy i kočky s vysokým obsahem esenciálních rostlinných olejů, inovativně zpracovaných metodou nanoemulzifikace k dosažení optimálního léčebného a podpůrného účinku pro zdravou a krásnou kůži a srst mazlíčků. Právě nanoemulzifikace stojí i za vysokou efektivitou šampónů a pipet proti klíšťatům i blechám - účinné látky se snadno váží na lipidovou vrstvu pokožky a pronikají přes kůži až do škáry.

ARAVA ve svých šampónech proti blechám a klíšťatům pro štěňata i dospělé psy kombinuje hned čtrnáct účinných složek - nimbový olej, esenciální oleje z geránia (pelargónie), máty peprné, skořicovníku, citrónové trávy, hřebíčku, tymiánu, cedru, eukalyptu, rozmarýnu a levandule, výtažky ze šanty a chryzantémy a minerály z Mrtvého moře. Šampóny vám pomohou, pokud zjistíte, že pejsek byl parazity již napaden. Nejen, že jej mytím nevítaných hostů zbavíte, ale zároveň mu poskytnete dokonalou péči ke zklidnění podrážděné pokožky.

V pipetách (ve variantách odstupňovaných podle hmotnosti pejska, do 9 kilogramů, 10 - 25 kilogramů a 26 - 50 kilogramů) najdete navíc esenciální oleje z hořkého pomeranče, vavřínu, pinie, routy a jalovce. Balení obsahuje čtyři pipety. Šampón a pipety se dokonale doplňují a zesilují svůj účinek. Ideální je aplikovat pipety dva dny po koupání v šampónech proti blechám a klíšťatům ARAVA a aplikaci opakovat každé tři až čtyři týdny. Balení pipet vám tedy vydrží zhruba čtyři měsíce.

Praktickou variantou je antiparazitní obojek ARAVA s postupným uvolňováním účinných látek po dobu šesti měsíců. Obojek obsahuje oleje z geránie, hřebíčku, citrónové trávy, rozmarýnu, cedru, skořicovníku, máty, tymiánu a skočce. Skvělý je hlavně pro pejsky, kteří v létě neodolají žádnému rybníku, řece a potůčku, protože ani časté koupání jeho účinnost nesnižuje. Obojek jsme v roce 2019 použili u našeho "firemního" buldočka, který trpí chronickým onemocněním ledvin a nechtěli jsme tedy jeho tělo zatěžovat insekticidy a s účinkem jsme byli velmi spokojeni. Za celou sezónu měl jen dvě klíšťata!

I přírodní přípravky však mají svá ALE, která byste měli zvážit! U velmi citlivých jedinců mohou vyvolat alergickou reakci v místě aplikace (viz. např. alergie na trávu nebo určitý druh bylin u psů) i když jsme se s tím v naší praxi zatím nesetkali a jejich účinnost, stejně jako u insekticidních přípravků, není stoprocentní. Na některé éterické oleje mohou negativně reagovat i velmi citliví lidé, zejména alergici a astmatici. Při výběru je tedy třeba zvážit i tento fakt.

Snad jsme vám poskytli co nejvíce informací ke správné volbě prostředků, kterými budete své čtyřnohé kamarády chránit před útoky nevítaných hostů. Přejeme vám i vašim mazlíčkům krásné nadcházející jaro. Bez blešek a klíšťat.

Váš We love dogs

Podívejte se taky na video podcastu Smečka, který se tématu věnuje více do hloubky:


Zanechte komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny

Tento web je chráněn službou reCAPTCHA a vztahují se na něj Zásady ochrany osobních údajů a Podmínky služby společnosti Google.